آیا دبیرکل حزب‌الله لبنان مخفیانه به ایران سفر کرده است؟

کارشناسان دفاعی اسرائیل بر این باورند که نصرالله به‌رغم شعارهای تند و تیز خود، از درگیری با اسرائیل واهمه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «اسرائیل هیوم» در گزارشی مدعی شد که حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، اواخر سال گذشته به تهران سفر کرده بود تا با فرماندهان ارشد سپاه پاسداران درباره مقابله به مثل با اسرائیل در صورت حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران رایزنی کند.

این روزنامه در گزارش خود روز پنج‌شنبه 17 فوریه گفته سفر نصرالله به ایران دو ماه پیش صورت گرفت، و طی آن با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و مقامات ارشد امنیتی و نظامی ایران دیدار کرد.

ظاهرا در پی همین دیدار بود که حملات لفظی نصرالله به اسرائیل شدت یافت. او چهارشنبه همین هفته طی یک سخنرانی گفت «اسرائیل رو به زوال است و در میانۀ بحرانی گرفتار شده که به زودی پایان آن را رقم خواهد زد».

دبیرکل حزب‌الله افزود: «به یاری مستشاران جمهوری اسلامی ایران، حزب‌الله قادر است هزاران راکت و موشک خود را به موشک‌های نقطه‌زن تبدیل کند. اسرائیلی‌ها می‌دانند که جنگ با ایران که قدرت منطقه‌ای است، سخت و پرهزینه خواهد بود و کل خاورمیانه را به آتش خواهد کشید.»

نیر دوری، خبرنگار ارشد نظامی اسرائیلی، در این باره به «اسرائیل هیوم» گفت که رژیم ایران به احتمال زیاد به دنبال «برنامه‌ریزی» برای مقابله به مثلِ حزب‌الله با اسرائیل در صورت حملهٔ اسرائیل به تاسیاست هسته‌ای ایران است.

به گزارش این روزنامه، اینکه آیا نصرالله واقعاً نگران جنگ دیگری با اسرائیل است، این روزها موضوع بسیاری از گمانه‌زنی‌هاست، زیرا مشخص نیست که آیا او توانایی عمل کردن به تهدیدهای جنگ‌طلبانهٔ آتشین خود را دارد یا خیر.

طی سال‌های اخیر، اسرائیل بارها به پایگاه‌های نیروهای نیابتی ایران در سوریه حمله کرده و بسیاری از عوامل حزب‌الله را از بین برده است. با این وجود، نصرالله عموما ترجیح داده است به جای مقابله به مثل، از این خسارات چشم‌پوشی کند. لذا کارشناسان دفاعی اسرائیل بر این باورند که نصرالله به‌رغم شعارهای تند و تیز خود، از درگیری با اسرائیل واهمه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید