جنگنده‌های اسرائیل در ارتفاع پایین در آسمان بیروت به پرواز درآمدند

«العربیه»: پرواز جنگنده‌های اسرائیل و شکستن دیوار صوتی بر فراز آسمان بیروت در واکنش به پرتاب پهپادهای حزب‌الله از خاک لبنان به سمت شمال اسرائیل صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جنگنده‌های اسرائیل با پرواز در ارتفاع پایین در آسمان بیروت، پایتخت لبنان، حملات فرضی را بر فراز بیروت و مناطق جنوب لبنان به مورد اجرا گذاشتند.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، پرواز جنگنده‌های اسرائیل در جمعه 18 فوریه و شکستن دیوار صوتی بر فراز آسمان بیروت، در واکنش به پرتاب پهپادهای حزب‌الله از خاک لبنان به سمت شمال اسرائیل صورت گرفت.

رهگیری پهپادها

این در حالی است که شبه‌نظامیان حزب‌الله در بیانیه‌ای مدعی شدند که پهپاد پرتاب شده این گروه مورد حمایت ایران، بعد از 40 دقیقه پرواز بر فراز اسرائیل به لبنان بازگشته است.

ارتش اسرائیل ساعاتی پیش اعلام کرد یک پهپاد که حریم هوایی این کشور را نقض کرده بود هدف آتش پدافند هوایی قرار گرفت که این دومین حادثه از این دست طی چند روز اخیر است.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «یک پهپاد کوچک دشمن از لبنان به حریم هوایی اسرائیل نفوذ کرده که به دنبال آن، سامانه‌های هشداردهنده در منطقه الجلیل فعال شده و اهالی این منطقه به پناهگاه‌های شمال اسرائیل رفتند.»

سرنگون‌‌سازی پهپاد حزب‌الله

گفتنی است ارتش اسرائیل پنج‌شنبه 17 فوریه اعلام کرده بود که یک پهپاد حزب‌الله را که از خاک لبنان پرتاب شده بود، سرنگون کرده است. ارتش در بیانیه‌ای که خبرگزاری فرانسه منتشر کرد، گفت: «یک پهپاد متعلق به سازمان تروریستی (حزب‌الله) که به حریم هوایی اسرائیل رخنه کرده بود، سرنگون شده است.»

رشد قابلیت‌های شناسایی هوایی حزب‌الله

شایان‌ ذکر است که منابع امنیتی اسرائیل در ژانویه گذشته هشدار داده بودند که پهپادهایی که اخیراً پس از پرواز از مرز لبنان، سرنگون شدند، بیانگر رشد توانمندی‌های شناسایی هوایی گروه حزب‌الله لبنان مورد حمایت ایران است.

همچنین دو روز پیش حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله مدعی شد که این گروه اکنون از توان ساخت و حتی فروش پهپادها برخوردار است.

پهپاد و موشک‌پرانی‌های فرامرزی حزب‌الله لبنان در حالی است که نیمی از مردم لبنان، در پی فروپاشی هولناک اقتصادی در این کشور با سقوط ارزش پول ملی و کاهش شدید 90 درصدی قدرت خرید به زیر خط فقر رفته و در وضعیت معیشتی اسفناکی به سر می‌برند.

از طرفی اسرائیل در سال‌های گذشته، حملات متعددی را علیه شبه‌نظامیان حزب‌الله در سوریه انجام داده و بارها تأکید کرده است که به هیچ روی اجازه گسترش فعالیت‌های حزب‌الله که مخل امنیت اسرائیل است را نخواهد داد.

شدیدترین درگیری‌ها میان اسرائیل و گروه حزب‌الله مورد حمایت ایران در جنگ ژوئیه 2006 رخ داد که طی آن خسارات زیادی به زیرساخت‌های لبنان وارد آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید