ائتلاف عربی: قایق بمب‌گذاری شده حوثی‌ها در مبداء آن در الحدیده منهدم شد

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن در گزارش اخیر خود به شورای امنیت، تاکید کرد که اقدام حوثی‌ها به استفاده از بندر الحدیده برای مقاصد نظامی، بررسی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن گزارش داد که یک قایق بمب‌گذاری شده متعلق به شبه‌نظامیان حوثی را در جنوب دریای سرخ منهدم کرده است.

ستاد اطلاع‌رسانی ائتلاف عربی جمعه، 18 فوریه، در اطلاعیه‌ای با بیان این که شبه‌نظامیان حوثی نیابتی ایران از بندر الحدیده به عنوان مبدا‌ئی برای انجام حملات با قایق‌های بمب‌گذاری شده استفاده کردند، آمده است که کاربرد نظامی حوثی‌ها از این بندر، آزادی کشتیرانی و تجارت جهانی را تهدید می‌کند.

ائتلاف عربی پیشتر شواهدی را ارائه کرده بود که اقدام شبه‌نظامیان حوثی به استفاده از بنادر الحدیده و الصلیف برای اهداف نظامی را ثابت می‌کند.

ائتلاف عربی با نمایش تصاویری از منطقه آزمایش نظامی حوثی‌ها در نزدیکی بندر الصلیف، خاطر نشان کرده بود که این عکس‌ها شبه‌نظامیان را در حال آزمایش قایق‌های بمب‌گذاری شده در نزدیکی این بندر نشان می‌دهد.

از سویی هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن نیز اخیرا در گزارش خود به شورای امنیت درباره تحولات یمن تاکید کرد که استفاده حوثی‌ها از بندر الحدیده برای مقاصد نظامی در حال بررسی است.

نظامی‌سازی بنادر

ژنرال مایکل بیری، رئیس جدید هیئت اعزامی سازمان ملل برای نظارت و پشتیبانی از توافق الحدیده (او.ان.ام.اچ.آ) نیز در اوایل ماه جاری، بر لزوم حفظ بنادر غیرنظامی الحدیده و تشدید تلاش‌ها برای مین‌روبی در این استان حیاتی و مهم تاکید کرده بود.
شایان ذکر است که سازمان ملل متحد در اواخر سال 2018 از توافق استکهلم میان دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی حمایت کرد.

توافق استکهلم

این توافق‌ بخشی از مفاد اصلی خود را به آتش‌بس نظامی در شهر ساحلی الحدیده در غرب یمن اختصاص داد که آتش‌بس، استقرار نیروهای امنیتی و گارد ساحلی در شهر و سه بندر آن بعد از خروج شبه‌نظامیان از این شهر به بیرون آن و پاکسازی منطقه از مین‌های کار گذاشته شده از سوی حوثی‌ها را شامل می‌شود.

با این حال، حوثی‌ها به نقض مستقیم آتش‌بس، مین‌گذاری و گلوله‌باران غیرنظامیان ادامه داده و از عقب‌نشینی از الحدیده و بنادر آن خودداری کردند.

گفتنی است که شبه‌نظامیان حوثی از زمان لازم الاجرا شدن توافقنامه استکهلم، با گلوله‌باران عامدانه روستاها، مناطق مسکونی و مزارع در مناطق مختلف این استان، علیه غیرنظامیان مرتکب جنایات شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید