حوثی‌ها ابتکار عمل صلح سازمان ملل را با نظامی‌گری پاسخ می‌دهند

فراخوان حوثی‌ها برای بسیج نیروها شانس موفقیت طرح صلح فرستاده سازمان ملل که در نظر دارد هفته آینده با طرف‌های یمنی آغاز کند را تضعیف خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال اعلام فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در یمن، مبنی بر آغاز رایزنی‌ها با همه طرف‌های سیاسی یمنی طی هفته آینده برای ایجاد طرح و چارچوبی برای یک راه‌ حل سیاسی جامع در این کشور، شبه‌نظامیان حوثی وابسته به رژیم ایران با بسیج نیروهای نظامی خود نسبت به طرح صلح سازمان ملل واکنشی منفی از خود نشان دادند.

شبه‌نظامیان حوثی، روز چهارشنبه، همزمان با تلاش‌های سازمان ملل برای از سرگیری مذاکرات صلح در یمن، یک فراخوان بسیج عمومی برای اعزام به جبهه‌های جنگ را آغاز کردند.

رسانه‌های حوثی گزارش دادند که مهدی المشاط، رئیس آنچه «شورای عالی سیاسی حوثی‌ها» می‌نامند، فراخوانی را جهت بسیج نیروها برای اعزام به جبهه جنگ، تحت شعار «طوفان یمن» راه اندازی کرده است.

هدف از این فراخوان، بسیج نیروهای بیشتر و آموزش جنگجویان برای اعزام به جبهه‌های جنگ است. حوثی‌ها در کنار این فعالیت‌های بسیج نظامی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی با هدف ادامه جنگ تلاش‌های خود را افزایش دادند.

به گزارش رسانه‌های حوثی، المشاط با اشاره به فراخوان «طوفان یمن» که برای بسیج نیروهای نظامی بیشتر و اعزام آنها به جبهه‌ها راه اندازی شده است، گفت: «این کمپین همه سطوح اعم از مقام‌های رسمی، مردمی و نخبگان را در بر می‌گیرد».

فراخوان بسیج حوثی‌ها پس از جلسه روز سه‌شنبه شورای امنیت درباره یمن انجام می‌گیرد که طی آن فرستاده ویژه سازمان ملل با امید به توقف فوری درگیری‌ها و آغاز یک روند سیاسی جامع، جلسه توجیهی خود را ارائه کرد.

در این جلسه نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت از همه طرف‌ها خواستند که تشدید تنش را متوقف کرده و مشارکتی فعال در روند صلح جامع به رهبری سازمان ملل متحد در پیش گیرند.

این فراخوان شانس موفقیت مذاکراتی که فرستاده ویژه سازمان ملل در نظر دارد هفته آینده با طرف‌های یمنی آغاز کند را تضعیف خواهد کرد.

شبه‌نظامیان حوثی در واکنش اولیه خود، جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره تلاش‌ها برای احیای روند متوقف شده صلح را کم اهمیت جلوه دادند.

حسین العزی، معاون وزیر خارجه دولت کودتاگران حوثی‌ که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است، گفت که پرداختن به جنبه‌های انسانی و اقتصادی تنها دروازه صلح جدی و واقعی در یمن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید