باقری کنی: به توافق نزدیک شدیم؛ توافق درباره همه یا هیچ‌چیز

لودریان: اگر ظرف چند روز در وین به توافقی نرسیم بحران ایجاد خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی هشدار قدرت‌های جهانی طرف مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین مبنی بر ضرورت اتخاذ تصمیم‌های سخت و دست‌یابی به توافق درباره برجام، علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین با اعلام این‌که «به توافق نزدیک شدیم» شرط تحقق این توافق را «توافق درباره همه یا هیچ‌چیز» عنوان کرد.

باقری کنی چهارشنبه 16 فوریه در «توییتر»نوشت: «بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم اما تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.»

مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین ضمن تاکید بر این‌که «زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مذاکراتی ما فرا رسیده است.» گفت: «واقع‌بینی، خودداری از زیاده‌خواهی و توجه به تجربه 4 سال گذشته لازمه تحقق این هدف است.»

پیش از باقری، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز چهارشنبه هشدار داد که اگر ظرف چند روز آینده، توافقی در وین میان ایران و قدرت‌های بزرگ درباره برنامه هسته‌ای این کشور حاصل نشود، جهان با «بحران» شدید گسترش هسته‌ای، مواجه خواهد شد.

لودریان در مجلس سنای فرانسه گفت:«هر چه بیشتر جلو برویم و هر قدر علاقه طرف‌های ذی‌ربط به پیوستن به برجام کمتر شود، ایران بر سرعت اقدامات هسته‌ای خود می‌افزاید.»

او با اشاره به این‌که دستیابی به توافق «ممکن است». تاکید کرد: «اکنون به نقطه عطف رسیده‌ایم. دیگر بحث هفته‌ها در میان نیست، بلکه صرفا چند روز برای تصمیم‌گیری درباره احیای توافق هسته‌ای باقی‌مانده و تهران همچنان باید تصمیمات سرنوشت‌ساز سیاسی را بگیرد.»

لودریان تاکید کرد که سایر امضا‌کنندگان برجام شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه و همچنین ایالات متحده که در سال 2018 از آن خارج شد، در مورد توافقی که قرار است در وین امضا شود، به تفاهم رسیده‌اند و اکنون تنها چیزی که باقی‌مانده، موافقت ایران با آن است.

وزیر خارجه فرانسه در بخش آخر اظهارات خود گفت: «ما اکنون به تصمیمات سیاسی ایرانی‌ها نیاز داریم. آنها انتخاب بسیار روشنی دارند: یا در روزهای آینده باعث ایجاد بحرانی شدید می‌شوند که امری قابل اجتناب است و یا توافقی را می‌پذیرند که منافع همه طرف‌ها، به ویژه منافع ایران را تامین می‌کند.»

افزایش تلاش‌های فرانسه و چین

در همین زمینه، در بیانیه‌ای که چهارشنبه از سوی دفتر ریاست جمهوری فرانسه منتشر شد، آمده است که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و شی جین پینگ، همتای چینی او در مورد لزوم تشدید تلاش‌های مشترک خود برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران در وین و همچنین حصول اطمینان از این که تهران تماما به تعهدات هسته‌ای خود احترام می‌گذارد، توافق کردند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های مستقر در وین نیز چهارشنبه در توییتی نوشت که «رایزنی‌های متمرکز و اغلب بی‌وقفه‌‌ای در روند مذاکرات وین درباره توافق هسته‌ای برجام ادامه دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید