به‌کارگیری قایق‌های بدون سرنشین اسرائیلی برای تقویت امنیت خلیج

نفتالی بنت: حضور ناوگان پنجم آمریکا عامل مهمی در حفظ ثبات منطقه در برابر تهدیدات مختلف امنیتی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروی دریایی آمریکا در حال بررسی امکان تقویت امنیت منطقه خلیج با استفاده از فناوری پیشرفتهٔ قایق‌های بدون سرنشین اسرائیلی است.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، چهارشنبه 16 فوریه، یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد ارتش آمریکا در حال بررسی برخی از گزینه‌ها، از جمله استفاده از قایق‌های بدون سرنشین اسرائیلی، در رزمایش‌های جاری در منطقه خلیج است.

یک رزمایش دریایی بین‌المللی گسترده به رهبری ایالات متحده، با تمرکز بر سیستم‌های دریایی بدون سرنشین و استفاده از هوش مصنوعی، از ماه گذشته در آب‌های منطقه خلیج در جریان است و امروز پنجشنبه به پایان می‌رسد. اسرائیل در این رزمایش شرکت داشته است.

نیروی دریایی اسرائیل ناوگانی از قایق‌های بدون سرنشین دارد که برای تکمیل کار قایق‌های گشت‌زنی سرنشین‌دار در مناطق ساحلی اسرائیل از آنها استفاده می‌کند. آمریکا به واحدهای سطح‌نورد ساخت اسرائیل که می‌توانند در کنار واحدهای هوایی و زیرآبی به کار گرفته شوند، علاقه نشان داده است.

مقام ناشناس آمریکایی گفت اسرائیلی‌ها قطعاً در توسعه و استفاده از این فناوری «کارکشته» هستند، و افزود یکی از فرماندهان ناوگان آمریکایی اخیراً برای بررسی قابلیت‌های سطح‌نوردهای اسرائیلی به حیفا سفر کرده است.

اظهارات این مقام آمریکایی در حالی صورت می‌گیرد که نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، اخیرا برای دیدار با مقامات بحرینی به این کشور خلیجیِ تحت تهدید مداوم حکومت ایران و سپاه پاسداران سفر کرده است.

بنت در این سفر با دریادار بردفورد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم آمریکا که در منامه مستقر است، نیز دیدار و از وی بابت همکاری نظامیان آمریکایی و اسرائیلی که به گفته وی به «تامین امنیت» دو کشور کمک می‌کند، قدردانی کرد.

نخست وزیر اسرائیل افزود: «حضور ناوگان پنجم آمریکا عامل مهمی در حفظ ثبات منطقه در برابر تهدیدات مختلف امنیتی است، و ما به دنبال افزایش همکاری میان متحدان منطقه‌ای آمریکا هستیم.»

به گزارش «تایمز اسرائیل»، اسرائیل قرار است یک «وابسته نظامی» در پایگاه ناوگان پنجم آمریکا در منامه منصوب کند. مقام آمریکایی در این باره گفته ارسال یک وابسته نظامی برای «باز نگه داشتن خطوط ارتباطی» بین اسرائیل و ناوگان پنجم آمریکا لازم است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید