استرالیا گروه «حماس» را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار می‌دهد

قرار دادن حماس در فهرست سازمان‌های تروریستی، محدودیت ‎هایی را برای حمایت و تامین مالی این گروه ایجاد خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از بریتانیا، آمریکا و دیگر کشورهای غربی، استرالیا اعلام کرد که قصد دارد جنبش اسلامی فلسطینی «حماس» را با شاخه‌های نظامی و سیاسی خود به عنوان «سازمان تروریستی» معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارن اندروز، وزیر امور داخلی استرالیا، پنج‌شنبه، 17 فوریه با اعلام خبر قرار دادن 8 سازمان دیگر در فهرست گروههای تروریستی، گفت: «دیدگاه‌های حماس و دیگر گروه‌های افراطی و خشونت‌آمیز که امروز در لیست قرار گرفته‌اند، عمیقا نگران کننده است و در استرالیا جایی برای ایدئولوژی‌های نفرت انگیز آنها وجود ندارد».

کارن اندروز گفت: «لازم است قوانین ما نه تنها فعالیت‌های تروریستی و تروریست‌ها را هدف قرار دهند بلکه سازمان‌هایی که این اقدامات را برنامه‌ریزی و تأمین مالی می‌کنند را نیز هدف قرار دهند».

استرالیا پیشتر گردان‌های القسام شاخه نظامی حماس را در فهرست تروریسم خود قرار داده بود، اما نام جدید شامل کل این سازمان می‌شود.

ایجاد محدودیت برای حمایت‌های مالی

قرار دادن نام حماس در فهرست گروه‌های تروریستی محدودیت‌هایی را برای هر نوع حمایت یا تامین مالی این گروه ایجاد می‌کند. طبق قوانین مبارزه با تروریسم کشورهای غربی هر شخصی در فعالیت‌های مرتبط با حمایت مالی گروه‌های تروریستی بازداشت شود، ممکن است تا 25 سال حبس داشته باشد.

گفتنی است که حماس از سال 2007 کنترل غزه را در دست دارد. این در حالی است که نیروهای اسرائیلی نوار پرجمعیت را محاصره کرده‌اند.

جنبش مسلح حماس در ماه می گذشته طی درگیری با اسرائیل چندین موشک به داخل اسرائیل شلیک کرد. این درگیری اما پس از 11 روز با میانجیگری مصر پایان و به امضای توافقنامه آتش‌بس منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید