هانس گروندبرگ: چارچوبی برای راه‌حل همه‌جانبه در یمن ایجاد می‌کنم

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن سلسله رایزنی‌هایی دوجانبه را با طرف‌های درگیر، احزاب سیاسی و جامعه مدنی یمن آغاز می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن اعلام کرد که او هفته آینده رایزنی‌هایی را با همه طرف‌های یمنی به‌منظور توسعه طرح و چارچوب‌ کاری در جهت ایجاد راهکار سیاسی همه‌جانبه در این کشور، آغاز خواهد کرد.
گروندبرگ شامگاه سه‌شنبه 15 فوریه در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل ابلاغ کرد که او رایزنی‌هایی دوجانبه را با طرف‌های درگیر جنگ، احزاب سیاسی، جامعه مدنی و کارشناسان سیاسی، امنیتی و اقتصادی یمنی آغاز خواهد کرد و تاکید کرد که این رایزنی‌ها فرصتی برای طرف‌های یمنی جهت ایجاد راهکار مسالمت‌آمیز رو به جلو است.
فرستاده سازمان ملل حملات فرامرزی حوثی‌ها به امارات متحده عربی و گفتمان خصمانه این گروه شبه‌نظامی علیه خبرنگاران را محکوم کرد و گفت که به‌رغم تنش‌های نگران‌کننده پایان دادن به جنگ در یمن امری «امکان‌پذیر» است.
او افزود « درصدد ایجاد چارچوب‌ کاری برای یافتن راهکار سیاسی همه‌جانبه‌ای هستم که از آن جمله شامل روندی با مسیرهای متعدد و دربرگیرنده همه طرف‌های متخاصم در چارچوب برنامه‌ یمنی فراگیر باشد.»
او همچنین اشاره کرد که از طریق این رایزنی‌ها برای شناسایی اولویت‌های فوری و بلندمدت مسیرهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی یمن و آرمان‌ها و دیدگاه‌های مردم برای پایان دادن به جنگ و از جمله مشارکت زنان در این کشور تلاش خواهد کرد.
هانس گروندبرگ تاکید کرد که این فرصتی برای طرف‌های یمنی جهت ترسیم راهکار مسالمت‌آمیز رو به جلو است.
همزمان با این جهت‌گیری گروندبرگ گفت که به شناسایی گزینه‌های کاهش تنش ادامه خواهد داد و توضیح داد که او با طرف‌های یمنی برای ایجاد راهکارهای میانه ممکن و مورد توافق دو طرف وارد گفت‌وگو شده است و در عین حال تاکید کرد که فراخوان‌ها برای حفظ خویشتن‌داری تاکنون بی‌پاسخ مانده است.
او همچنین سعی طرف‌های درگیر برای ایجاد توازنی ایده‌آل در میدان جنگ را بی‌نتیجه دانست.
فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن گفت که گفت‌وگو و دست‌یابی به راه‌حل در یمن مورد نیاز است و «روند سیاسی تحت سرپرستی سازمان ملل متحد بهترین روش برای حرکت به جلو است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید