نخست‌وزیر یمن: حوثی‌ها از اوضاع انسانی سوء‌استفاده و باج‌گیری می‌کنند

جنگنده‌های ائتلاف عربی در تازه‌ترین حملات خود طی 17 رشته عملیات مواضع شبه‌نظامیان حوثی را در استان‌های مأرب و حجه هدف قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که ارتش ملی و مقاومت مردمی یمن در بیش از 8 محور سرگرم نبرد با شبه‌نظامیان حوثی نیابتی ایران در خاستگاه آنها در مناطق مختلف استان صعده هستند، معین عبدالملک، نخست وزیر یمن نسبت به ادامه سوءاستفاده حوثی‌ها از «اوضاع انسانی» و دستاویز قرار دادن آن به منظور باج‌‌گیری از جامعه بین‌المللی، طولانی کردن زمان جنگ و دامن‌زدن به فاجعه انسانی با ادامه جنگ‌‌افروزی جهت تحقق دستاوردهای سیاسی هشدار داد.

نخست‌وزیر یمن، چهارشنبه 16 فوریه در دیدار با هیئتی بلندپایه از دفاتر اصلی اروپایی تامین کننده کمک‌‌های انسانی در عدن، پایتخت موقت دولت قانونی یمن، با بیان هشدارهای پیاپی مطرح شده در جریان نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل، وضعیت انسانی یمن را «نگران‌کننده» توصیف کرد.

او گفت که این اوضاع بحرانی نگران‌کننده «مستلزم اتخاذ اقدامی فوری و رویکردی جدی جهت رسیدگی به ریشه‌های آن است که به ادامه جنگ و لجاجت‌ورزی شبه‌نظامیان نیابتی ایران در رد ابتکارعمل‌های صلح بستگی دارد.»

نخست وزیر یمن در ادامه این ملاقات، خواستار اتخاذ مواضع قاطعانه و شفاف برای تحت‌فشار قرار دادن شبه‌نظامیان حوثی و حامیان آن‌ها در تهران شد تا ضمن قبول روند صلح، اقدامات خود در قالب تنش‌‌‌‌‌‌‌افزایی و چپاول کمک‌های امدادی و انسانی را متوقف کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی یمن «سبا»، در این نشست، سازوکارهای هماهنگی برای غلبه بر موانع پیش روی اقدامات انسانی و جهت‌دهی کار‌آمدتر به این کمک‌ها، مورد بررسی قرار گرفت.

چگونگی افزایش حمایت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت به موفقیت رساندن کنفرانس «پاسخ انسانی به یمن» که قرار است در ماه آینده برگزار شود نیز در این ملاقات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

هیأت اروپایی در این دیدار درباره اهداف سفر خود برای بررسی از نزدیک وضعیت انسانی در یمن و موانع پیش روی آن و همچنین شناسایی نیازها و هماهنگی با دولت برای به موفقیت رساندن «کنفرانس پاسخ انسانی به یمن» توضیح داد.

ادامه پیش‌روی‌های ارتش یمن در جنوب مأرب و صعده

در تحولی دیگر مرکز رسانه‌ای ارتش یمن، چهارشنبه از کشته و زخمی شدن ده‌ها شبه‌نظامی حوثی به دست نیروهای ارتش در جنوب مأرب خبر داد.

در اطلاعیه این مرکز آمده است: «نیروهای ارتش با برخورداری از پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف عربی با انجام حمله غافلگیرانه‌ای موفق شدند مواضع و ارتفاعات راهبردی منطقه الصفراء را در شمال استان صعده، خاستگاه حوثی‌ها، آزاد کنند».

یک منبع آگاه نظامی نیز گفت: «نیروهای ارتش ملی یمن موفق شدند در یک حمله برق‌آسا، مواضع شرقان، تپه‌های العزابی و الهدیبی را آزاد کنند که کشته و زخمی شدن بسیاری از شبه‌نظامیان حوثی مستقر در این مواضع را به دنبال داشت.»

ادامه عملیات هوایی ائتلاف عربی

از سویی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، چهارشنبه اعلام کرد که ظرف شبانه‌روز گذشته، 17 رشته عملیات هدف‌گیری علیه مواضع شبه‌نظامیان در استان‌های مأرب و حجه انجام داده که طی آن 15 خودروی نظامی منهدم و چندین شبه‌نظامی حوثی‌ کشته و زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید