رزمایش بزرگ روسیه در سواحل سوریه

وزیر دفاع روسیه برای نظارت بر رزمایش بزرگ نیروهای این کشور در شرق مدیترانه وارد سوریه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع روسیه، شامگاه سه‌شنبه 15 فوریه از رزمایش بزرگ نیروهای دریایی و هوایی این کشور در سواحل شرق مدیترانه در سوریه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «اینترفاکس»، وزارت دفاع روسیه برای انجام این رزمایش در دریای مدیترانه، جنگنده‌های «میگ31»، موشک‌های مافوق صوت «کینزال» و بمب‌افکن‌های راهبردی «توپولوف تی.یو 22» را در پایگاه هوایی خود در سوریه مستقر کرده است.

جنگنده نظامی که به پایگاه هوایی حمیمیم مستقر شدند در این رزمایش شرکت خواهند کرد. این رزمایش در چارچوب تشدید فعالیت نظامی روسیه در آستانه رویارویی مسکو با غرب بر سر اوکراین و امنیت اروپا شرقی انجام می‌گیرد.

روسیه، 20 ژانویه اعلام کرد، نیروهای دریایی این کشور مجموعه‌ای از مانورها را با شرکت ناوگانی دریایی متشکل از ‌140 کشتی جنگی و دهها جنگنده پیشرفته و ده‌ها هزار سرباز انجام خواهد داد.

راب لی، تحلیلگر نظامی در مؤسسه تحقیقات سیاست خارجی آمریکا در این باره گفت که روسیه سال گذشته پس از اینکه باند فرودگاه حمیمیم را برای پذیرش چنین جنگنده‌هایی گسترش دهد، هواپیماهای جنگی مجهز به موشک‌های «کینزال» را برای اولین بار در سوریه مستقر کرد.

او افزود: «این استقرار نشان‌دهنده حضور نظامی رو به رشد روسیه در خاورمیانه و توانایی مسکو برای عملیات در مناطق مختلف و نمایش قدرت خود است».

رسانه‌های روسی می‌گویند که موشک‌های مافوق صوت «کینزال» می‌توانند اهدافی را در فاصله 2000 کیلومتری مورد اصابت قرار دهند. این یکی از چندین سلاح استراتژیک است که توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مارس 2018 رونمایی شد.

در همین حال سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه برای بازرسی و نظارت بر رزمایش دریایی این کشور که با مشارکت 15 کشتی جنگی و 30 جنگنده پیشرفته در سواحل سوریه در شرق مدیترانه انجام می‌شود، به سوریه سفر کرده است.

از سوی دیگر دفتر ریاست‌جمهوری سوریه اعلام کرد که بشار اسد رئیس‌جمهوری این کشور امروز در دمشق با وزیر دفاع روسیه، دیدار کرد.

در بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری سوریه آمده است، شویگو به اسد درباره برگزاری رزمایش‌های دریایی که توسط ناوگان روسیه در شرق دریای مدیترانه از بندر طرطوس سوریه آغاز می‌شود، اطلاع داد.

گفتنی است که رژیم سوریه یکی از همپیمانان استراتژیک سوریه به شمار می‌رود. روسیه از سال 2015 برای حمایت از بشار اسد در برابر مخالفان مسلح او وارد سوریه شد و عملیات هوایی علیه مخالفان را آغاز کرد. از آن زمان نیروهای روسیه نه تنها بر پایگاه هوایی حمیمیم بلکه تاسیسات دریایی بندر طرطوس را نیز تحت کنترل کامل خود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید