حزب دموکرات کردستان ریبر بارزانی را به‌عنوان نامزد جدید ریاست‌جمهوری عراق معرفی کرد

ریبر بارزانی از نسل جوان حزب دموکرات است و در حال حاضر سمت «وزیر کشور اقلیم کردستان» عراق را بر عهده دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از حذف هوشیار زیباری، وزیر خارجه سابق عراق از نامزدی ریاست‌جمهوری این کشور، منابع «العربیه»، سه‌شنبه 15 فوریه فاش کردند که حزب دموکرات کردستان پس از رایزنی با جنبش صدر‌ی‌ها و ائتلاف «سیادت» (حاکمیت)، ریبر احمد بارزانی را برای پست ریاست‌جمهوری عراق نامزد کرده است.

در همین حال، مشعان الجبوری، یکی از اعضای پارلمان عراق از ائتلاف «حاکمیت»، تاکید کرد که رئیس‌جمهوری جدید عراق ریبر بارزانی خواهد بود.

ریبر بارزانی که از نسل جوان حزب دموکرات است در حال حاضر سمت وزیر کشور اقلیم کردستان عراق را برعهده دارد.

حذف هوشیار زیباری

معرفی بارزانی برای نامزدی ریاست‌جمهوری پس از آن صورت می‌گیرد که دادگاه عالی فدرال عراق روز یکشنبه طی حکمی نامزدی هوشیار زیباری برای ریاست‌جمهوری عراق را رد کرد.

زیباری در واکنش به حکم دادگاه فدرال عراق گفت که حذف نام او از نامزدی ریاست‌جمهوری عراق، یک تصمیم سیاسی است.

دادگاه فدرال عراق روز یکشنبه برای رسیدگی به پرونده نامزد حزب دموکرات کردستان برای ریاست‌جمهوری عراق جلسه ویژه‌ای برگزار کرده بود که طی آن نام زیباری به‌دلیل برخی پرونده‌های مربوط به فساد حذف شد.

طبق قانون اساسی عراق، روند انتخاب رئیس‌جمهوری این کشور باید ظرف مدت 30 روز پس از انتخاب رئیس پارلمان انجام گیرد. اما پس از گذشت یک ماه از انتخاب رئیس پارلمان عراق که در تاریخ نهم ژانویه صورت گرفت، هنوز رئیس‌جمهوری در عراق انتخاب نشده است. اختلاف میان احزاب سیاسی عمده کردهای عراق بر سر معرفی نامزد ریاست‌جمهوری، روند انتخاب رئیس‌جمهوری را به تعلیق انداخته است.

تایید نامزدی پست ریاست‌جمهوری در پارلمان

بر اساس تصمیم دادگاه فدرال عراق، جلسه انتخابات ریاست جمهوری مستلزم حضور دو سوم از تعداد 329 نماینده پارلمان و همچنین تایید دو سوم برای تصویب نام نامزد ریاست‌جمهوری است.

حزب اتحادیه میهنی کردستان، برهم صالح، رئیس‌جمهوری کنونی را برای نامزدی پست ریاست‌جمهوری معرفی کرد و حزب دموکرات کردستان پس از حذف هوشیار زیباری اکنون ریبر بارزانی را برای نامزدی این پست معرفی کرده است اما جنبش نسل جدید که یک جریان سیاسی با نفوذ دیگری در کردستان عراق به شمار می‌رود، قاضی ریبوار عثمان را معرفی کرده است. برای اولین بار است که سه جریان سیاسی کردستان عراق، سه نامزد متفاوت برای پست ریاست‌جمهوری معرفی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم