اختصاصی العربیه؛ جزئیات مهم از پرونده تیم جاسوسی ایران در ترکیه

این تیم جاسوسی به مدت 6 ماه برای ترور یائیر گلر که شرکتش در ترکیه قطعاتی از جنگنده‌های F35 را تولید می‌کند، برنامه‌ریزی کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پس از بازداشت اعضای تیم جاسوسی ایران برای ترور یائیر گلر، بازرگان دو تابعیتی ترک - اسرائیلی در استانبول، «العربیه» به اطلاعات مهم دیگری از این پرونده دسترسی پیدا کرده است.

دیدارهای امنیتی

طبق اطلاعات رسیده به العربیه، «میت»، نهاد اطلاعاتی ترکیه که به مدت 6 ماه روزانه تیم جاسوسی ایران را زیر نظر داشت، به این نتیجه رسید که هدف از فعالیت این تیم، ترور «یائیر گلر»، بازرگان دو تابعیتی ترک - اسرائیلی است.

منابع العربیه تاکید کردند که پس از آن، نشست‌های مشترکی میان مقامات امنیتی ترکیه و اسرائیل برگزار شد که در نهایت به دیدار هاکان ویدان، رئیس میت و دیوید برنیاع، رئیس موساد در آنکار انجامید.

نیروهای امنیتی ترکیه پس از مراقبت از تیم جاسوسی ایران پی بردند که این تیم به دنبال شناسایی روند زندگی روزمره یائیر گلر به عنوان هدف عملیات ترور هستند.

نهاد اطلاعاتی ترکیه پس از آن که تیم جاسوسی ایرانی اقدامات خود برای تامین سلاح با هدف ترور گلر را آغاز کرد، دفتر دادستانی و مقامات پلیس را در جریان فعالیت این تیم قرار داد. در این مرحله واحد مبارزه با تروریسم وابسته به پلیس ترکیه وارد عمل شد و اعضای تیم ایرانی را بازداشت کرد.

همزمان با بازداشت اعضای تیم ترور، دستگاه اطلاعات ترکیه گلر 75 ساله را برای حفاظت بیشتر به یک خانه امن منتقل کرد.

به گزارش روزنامه «صباح»، چاپ ترکیه، موساد پیش از آغاز عملیات بازداشت تیم جاسوسی ایران، از گلر خواسته بود که او را برای امنیت بیشتر به «تل آویو»، پایتخت اسرائیل منتقل کنند اما او با این موضوع مخالفت کرد و گفت که ترکیه و استانبول را دوست دارد و مایل به ترک این کشور نیست.

چرا یائیر گلر؟

طبق منابع العربیه، گلر به‌دلیل سرمایه‌گذاری در صنایع نظامی، از سوی ایران به عنوان هدف ترور انتخاب شده بود.

بنا به گفته این منابع، این بازرگان دو تابعیتی مالک شرکتی است که برخی قطعات مهم جنگنده‌های F35 را تولید می‌کند و در پروژه‌های مهم دیگری مانند تولید ربات‌های بکار گرفته شده در صنایع نظامی نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

تیم جاسوسی ایران برای ماه‌ها شرکت گلر در منطقه «چاتالجا» و محل اقامت او در منطقه «بشکیتاش» استانبول را زیر نظر داشت.

اداره اطلاعات ترکیه با شناسایی سر تیم ایرانی متوجه شد که او با چند مدرک شناسایی متفاوت چندین بار به ترکیه وارد و خارج شده است. نیروهای امنیتی ترکیه همچنین با رصد تماس‌های تلفنی این فرد پی بردند که او مرتبا شماره خود را عوض می‌کند و چندین بار از نزدیکی شرکت گلر به نام «CNC» پیام‌هایی را ارسال کرده است.

پس از تحلیل پیام‌ها از سوی دستگاه اطلاعاتی ترکیه، 9 مظنون توسط پلیس استانبول بازداشت شدند.

مدیریت این تیم جاسوسی را یاسین طاهرمکندی (53 ساله) از نیروهای وزارت اطلاعات ایران برعهده داشت و صالح مشتاق (44 ساله) تیم مذکور را در ترکیه رهبری و هدایت می‌کرد.

مشتاق و 5 عضو این تیم به اتهام راه‌اندازی و اداره سازمان تروریستی و با هدف ارتکاب اقدامات تروریستی در خاک ترکیه بازداشت شدند.

تماس هرتسوگ با اردوغان

منابع العربیه خبر دادند که پس از کشف و بازداشت اعضای تیم جاسوسی ایران و خنثی‌کردن عملیات ترور گلر، اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود از این اقدام نهادهای اطلاعاتی ترکیه تشکر کرد.

این منابع خاطرنشان کردند که قطع 10 روزه صدور گاز ایران به ترکیه در ماه گذشته میلادی، با شناسایی و بازداشت تیم جاسوسی جمهوری اسلامی ارتباط داشته است.

بنا به تحلیل مشترک هر دو نهاد اطلاعاتی ترکیه و اسرائیل، تیم ترور مذکور قرار بود گلر را در انتقام از کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، از عوامل برنامه اتمی ایران ترور کند.

در همین رابطه یک مقام عالی دولت ترکیه به العربیه گفت، «اجازه استفاده از خاک ترکیه برای انجام عملیات‌های تروریستی را نمی‌دهیم.»

او‌ افزود: «نهادهای امنیتی ما با چشمان باز مراقب این گونه فعالیت‌ها بوده و هر فرد با هر ملیتی که علیه امنیت کشور اقدام کند را بازداشت می‌کنند.»

روابط ترکیه و اسرائیل

روابط آنکارا و تل‌آویو پس از حمله نیروهای مسلح اسرائیل به کشتی «مرمره» حامل کمک‌های غیر نظامی به مردم فلسطین رو به تیرگی گذاشت.

در جریان این حادثه 9 شهروند ترکیه و یک آمریکایی کشته شدند.

رویداد اخیر در رابطه با بازداشت تیم جاسوسی ایران و خنثی‌سازی عملیات ترور یائیر گلر باعث دیدار میان روسای نهادهای اطلاعاتی دو کشور و تقویت روابط دیپلماتیک دو جانبه شد.

پیش از این سازمان اطلاعات ترکیه در اکتبر 2021 یک تیم جاسوسی 15 نفره را متلاشی کرد که گفته شد وابسته به اسرائیل بوده است.

بعدها معلوم شد که تیم مذکور علیه دانشجویان خارجی حاضر در ترکیه و دانشجویان نخبه حاضر در دانشکده‌های تکنولوژی نظامی جاسوسی کرده است.

در جریان بازجویی از اعضای این تیم، یکی از بازداشت‌شدگان گفت که با رهبری و هماهنگی «ا.ز» که دارای پاسپورت اسرائیلی بوده در ازای دریافت پول اطلاعات جمع‌آوری می‌کرده است.

نام برخی اعضای این شبکه در لیست جهان‌گردان گمشده درج شده بود تا نهادهای اطلاعاتی به رهگیری آنها نپردازند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید