محمد بن زاید و اردوغان زمینه‌های همکاری دوجانبه را بررسی کردند

امارات و ترکیه 13 توافق‌نامه در زمینه‌های بهداشت، صنایع دفاعی، کشاورزی، آب‌ و هوایی و غیر از آن امضا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولی‌عهد ابوظبی و جانشین فرمانده‌کل نیروهای مسلح امارات متحده عربی و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روابط دوجانبه را علاوه بر مسائل و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بررسی قرار دادند.

بنا به اعلام خبرگزاری رسمی امارات «وام» طی این دیدار که دوشنبه 14 فوریه در چارچوب سفر رسمی دو روزه اردوغان به امارات متحده عربی انجام گرفت، شیخ محمد بن زاید از رئيس جمهوری ترکیه و هیئت همراه او در کاخ الوطن در ابوظبی استقبال کرد.

ولی‌عهد ابوظبی ابراز امیدواری کرد که سفر اردوغان به امارات باعث جهشی در راستای پیشبرد روند تقویت همکاری و ایجاد مرحله نوینی از شکوفایی در زمینه همکاری و شراکت‌های دوجانبه در جهت خدمت به منافع دو کشور و دو ملت و همچنین منافع همه ملت‌های منطقه شود.

دو طرف همچنین فرصت‌های همکاری متنوع موجود در دو کشور به‌ویژه در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، اقتصادی و توسعه‌ای را بررسی کردند.

شیخ محمد بن زاید آل نهیان و رجب طیب اردوغان
شیخ محمد بن زاید آل نهیان و رجب طیب اردوغان

حمایت از تلاش‌های مسالمت‌آمیز

دو طرف همچنین به تبادل دیدگاه‌ها درباره تعدادی از مسائل و تحولات منطقه خاورمیانه پرداخته و در این راستا بر تطابق دیدگاه‌های دو کشور درباره اهمیت حمایت از تلاش‌ها و راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز برای تقویت امنیت، صلح و ثبات در منطقه که ستون‌های اصلی همکاری، توسعه و پیشرفت به سوی آینده‌ مورد نظر کشورها و ملت‌‌های منطقه است، تاکید کردند.

امضای 13 توافق‌نامه همکاری

در چارچوب این سفر رسمی رئیس جمهوری ترکیه به ابوظبی، امارات و ترکیه 13 توافق‌نامه در زمینه‌های بهداشت، صنایع دفاعی، کشاورزی، آب‌ و هوایی و غیر از آن امضا کردند.

همچنین یادداشت تفاهمی به منظور آغاز نشست‌های دوجانبه در زمینه همکاری‌های دفاعی امضا شد.

در همین راستا مقامات اماراتی، سفر رئیس جمهوری ترکیه به ابوظبی را گامی مهم در راستای تحکیم روابط راهبردی دو کشور و ارتقای آن به سطحی پیشرفته‌تر توصیف کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که از سوی خبرگزاری رسمی امارات «وام» انتشار یافته، روابط امارات و ترکیه در پایان سال 2021 همزمان با سفر شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولی‌عهد ابوظبی به ترکیه که به دعوت اردوغان انجام شد شاهد جهشی کیفی بود.

در این بیانیه همچنین بر اصرار رهبران دو کشور و نمایندگان دولت‌های آنها برای تبادل دیدار‌ها به منظور پیشبرد روابط دوجانبه به سوی چشم‌انداز گسترده و نوین همکاری‌های ثمربخش میان طرفین تاکید شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید