فتحی باشاغا: برای تشکیل دولت جدید لیبی با همه طرف‌های سیاسی گفت‌وگو خواهم کرد

عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی در لیبی تاکنون از کناره گیری و واگذاری قدرت امتناع کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فتحی باشاغا، نخست‌وزیر منتخب پارلمان لیبی، دوشنبه 14 فوریه از رایزنی‌ با طرف‌های سیاسی در لیبی برای تشکیل دولت جدید در این کشور خبر داد.

این در حالی است که عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی در لیبی تاکنون از کناره‌گیری و واگذاری قدرت امتناع کرده است.

الدبیبه گفته بود که تا قبل از برگزاری انتخابات قدرت را به دولت انتقالی جدید واگذار نخواهد کرد.

نخست‌وزیر منتخب پارلمان لیبی گفت که ماموریت او برای ریاست شورای وزیران چند روز پیش، پس از یک اجماع تاریخی بین پارلمان و شورای عالی دولت صورت گرفت و از همه مردم لیبی خواست تا از او حمایت کنند.

او طی اظهاراتی که سحرگاه امروز دوشنبه در صفحه رسمی فیس‌بوک خود منتشر کرد، خطاب به لیبیایی‌ها گفت که رایزنی‌ها برای تشکیل دولت کاری دشوار است و برای تشکیل دولت جدید با همه طرف‌ها، لیبی در شرق و غرب این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

او افزود، گفت‌وگو با همه طرف‌های لیبی برای تشکیل دولت معنای واقعی مشارکت سیاسی مؤثر را عملی و شایستگی و توانایی عملکرد دولت جدید را تضمین خواهد کرد.

فتحی باشاغا تاکید کرد که برای تشکیل دولت فورا اقدام خواهد کرد تا در زمان مشخص آن را برای جلب اعتماد به پارلمان ارائه کند.

او با تاکید بر لزوم برگزاری انتخابات در تاریخ تعیین شده، متعهد شد که در انتخابات آینده نامزد نخواهد شد.

او همچنین با اشاره به اینکه «فرایند تحویل قدرت بر اساس سازوکارهای قانونی و در راستای قانون اساسی و از طریق مسالمت آمیز انجام می‌شود و هیچ مانعی وجود ندارد، گفت: «الدبیبه یک شخصیت مدنی و محترم است و به انتقال مسالمت آمیز قدرت معتقد است».

این در حالی است که الدبیبه از کناره‌گیری از سمت خود امتناع ورزیده و گفته است تا زمان برگزاری انتخابات از سمت نخست‌وزیری کنار نخواهد رفت.

الدبیبه همچنین پس از فراخوان حامیان خود به تظاهرات، در حال آماده شدن برای ارائه طرح خود برای مرحله بعدی در 17 فوریه به مناسبت سالگرد انقلاب لیبی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم