ولی‌عهد سعودی 4 درصد از سهام آرامکو را به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی واگذار کرد

واگذاری 4 درصدی سهام شرکت آرامکو، به طرح‌های افزایش دارایی‌های صندوق عمومی سرمایه‌گذاری که قرار است تا پایان سال 2025 به حدود 4 تریلیون ریال برسد، کمک خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، یکشنبه 13 فوریه اعلام کرد، 4 درصد از سهام شرکت بزرگ نفتی «آرامکو» به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی این کشور واگذار شده است.

ولی‌عهد سعودی گفت که انتقال این سهام بخشی از استراتژی بلندمدت پادشاهی عربی سعودی برای حمایت از بازسازی اقتصاد ملی در راستای چشم انداز 2030 این کشور است.

او افزود که این گام به حمایت از برنامه‌های صندوق سرمایه‌گذاری عمومی برای افزایش حجم دارایی‌های تحت مدیریت آن کمک می‎‌‌کند که دارایی‌های این صندوق را تا پایان سال 2025 به حدود 4 تریلیون ریال برساند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی(واس)، واگذاری بخشی از سهام آرامکو به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی به تقویت موقعیت مالی قوی و رتبه‌بندی اعتباری بالای این صندوق در میان مدت کمک می‌کند، چرا که این صندوق در برنامه تامین مالی خود به ارزش دارایی‌ها و بازده سرمایه‌گذاری از دارایی‌های تحت مدیریت آن متکی است.

ولی‌عهد سعودی افزود: «صندوق با به حداکثر رساندن دارایی‌ها، راه‌اندازی بخش‌های جدید، ایجاد مشارکت‌های اقتصادی استراتژیک، بومی‌سازی فناوری‌ها و دانش، برای تحقق اهداف راهبردی خود ادامه می‌دهد».

او اظهار داشت، صندوق سرمایه‌گذاری محلی در نظر دارد، تا پایان سال 2025 مبلغ یک تریلیون ریال سعودی در طرح‌های جدید سرمایه گذاری کند تا با افزایش 60 درصدی سهم خود در شرکت‌های محلی و ایجاد مشاغل مستقیم و غیرمستقیم بیشتر در بازار کار محلی، به اهداف راهبردی خود جامه عمل بپوشاند.

شاهزاده محمد بن سلمان گفت، دولت پس از فرآیند واگذاری همچنان بزرگترین سهامدار شرکت آرامکو است، چرا که بیش از 94 درصد از کل سهام این شرکت را در اختیار دارد.

او در پایان گفت که سعودی به اجرای ابتکارات خود برای تکمیل مسیر اصلاحات اقتصادی و مالی که در پیش گرفته و اجرای طرح‌های تحول اقتصادی و فراهم کردن فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر برای صندوق‌های توسعه و بخش خصوصی ادامه می‌دهد و از این طریق به تحقق اهداف چشم انداز پادشاهی 2030 کمک می‌کند.

آرامکو امروز اعلام کرد، این فرآیند واگذاری، یک فرآیند خصوصی بین دولت و صندوق سرمایه‌گذاری عمومی است و این شرکت طرف اصلی قرارداد واگذاری نیست و هیچ قراردادی در این خصوص منعقد نکرده است لذا این شرکت شامل هیچ‌گونه پرداختی یا کسب درآمد از فرآیند این واگذاری 4 درصدی نیست.

شرکت آرامکو در بیانیه‌ خود افزود: «فرآیند واگذاری تأثیری بر تعداد کل سهام منتشر شده این شرکت نخواهد داشت و سهام واگذار شده، یک سهام عادی مشابه سایر سهام‌های عادی دیگر شرکت است و تاثیری بر تجارت، استراتژی، سیاست تقسیم سود یا سیستم مدیریت و اداره شرکت نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم