زیباری: حذف من از نامزدی پست ریاست جمهوری عراق سیاسی است

زیباری به مدت 10 سال سمت وزیر خارجه و وزیر دارایی عراق را برعهده داشت اما در سال 2016 با اتهام فساد از وزارت دارایی عزل شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هوشیار زیباری، از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق حکم قطعی دادگاه عالی درباره ممنوعیت نامزدی او برای پست ریاست جمهوری این کشور را سیاسی و ظالمانه توصیف کرد.

زیباری یک‌شنبه 13 فوریه در جمع خبرنگاران گفت، به‌رغم احساس ناامیدی و ظلمی که در حق او روا شده است به حکم دادگاه احترام می‌گذارد.

او به مدت 10 سال سمت وزیر خارجه و وزیر دارایی عراق را برعهده داشت اما در سال 2016 با اتهام فساد از وزارت دارایی عزل شده بود.

وی همچنین اشاره کرد که فعالیت سیاسی او با این حکم دادگاه متوقف نخواهد شد و او به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد.

زیباری تاکید کرد، «حزب دموکرات کردستان حزبی قدیمی و از موسسین دولت نوین در عراق بوده و هیچ کس نمی‌تواند در گذشته درخشان ما شک و تردید ایجاد کند.»

او یادآوری کرد که پرونده نامزدیش تمام شروط قانونی مورد نیاز کاندیداتوری ریاست جمهوری را داشته و هیئت بررسی صلاحیت‌ها و هیئت شفافیت و پاسخگویی پرونده او را تایید کرده بودند.

زیباری گفت که تنها به‌دلیل شکایت 4 نماینده مجلس که سه نفر آنها از عضو حزب اتحاد میهنی کردستان عراق هستند، رد صلاحیت شده است.

هوشیار زیباری، نامزد رد صلاحیت شده توسط دادگاه عالی عراق
هوشیار زیباری، نامزد رد صلاحیت شده توسط دادگاه عالی عراق

دادگاه عالی فدرال عراق امروز نامزدی زیباری برای پست ریاست جمهوری عراق را رد کرد.

دادگاه عالی عراق پذیرش نامزدی زیباری برای ریاست جمهوری از سوی پارلمان را غیر قانونی اعلام و تاکید کرد که او در آینده هم نمی‌تواند نامزد این مقام شود.

دادگاه همچنین خواستار ادامه فعالیت برهم صالح، رئیس جمهوری کنونی عراق تا انتخاب رئیس جمهوری جدید شد.

اختلاف میان دو حزب عمده کردستان عراق درباره پست ریاست جمهوری عراق در چند روز اخیر بالا گرفته است.

حزب اتحادیه میهنی با حمایت از برهم صالح نامزد خود و رئیس جمهوری کنونی خواستار ادامه فعالیت او برای دومین دوره در مقام ریاست جمهوری شده است.

اما حزب دموکرات کردستان، هوشیار زیباری را برای ریاست جمهوری نامزد کرد در حالی که قرار بود فواد حسین، وزیر خارجه کنونی عراق نامزد این حزب برای پست ریاست جمهوری شود.

اختلاف بزرگ‌تر و عمیق‌تر در پارلمان عراق هم‌اکنون میان ائتلاف جریان صدری‌ها و حزب دموکرات کردستان از یک سو با ائتلاف چارچوب هماهنگی (شامل لیست الفتح و هواداران نوری المالکی و دیگر گروه‌های وابسته به ایران) و حزب اتحادیه میهنی کردستان از سوی دیگر است.

به‌رغم گذشت یک ماه از تشکیل پارلمان جدید عراق، این اختلافات مانع تشکیل دولت و معرفی آن برای اخذ رای اعتماد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید