دبیرکل سازمان ملل بر ضرورت حفظ ثبات در لیبی تاکید کرد

سفارت آمریکا در طرابلس حمایت خود را از پیام دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد ضرورت دست‌یابی به توافق، برقراری ثبات و اجرای انتخابات در لیبی اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

در حالی که عملا دو نخست‌وزیر رقیب در صحنه سیاسی لیبی حضور دارند، آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل از همه طرف‌ها در این کشور خواست «تا ثبات در لیبی را به عنوان اولویت مطلق حفظ کنند.»

گوتیرش جمعه، 11 فوریه در بیانیه‌ای که به «اعلام اطلاع» از تعیین نخست‌وزیر جدید در لیبی محدود می‌شد، به تمامی نهادهای دولتی در این کشور یادآوری کرد که هدف اساسی آنها، سازماندهی انتخابات ملی در کوتاهترین زمان ممکن برای حصول اطمینان از احترام به خواست سیاسی 2.8 میلیون شهروند لیبیایی ثبت‌نام شده در فهرست‌های انتخاباتی است.

سفارت آمریکا در لیبی نیز جمعه حمایت خود را از پیام گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد توافق، ثبات و انتخابات در لیبی اعلام کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در متن این بیانیه گفت: «دبیرکل از نزدیک، وضعیت لیبی را دنبال می‌کند و در جریان تعیین نخست‌وزیر جدید و همچنین نتایج رای‌گیری پنج‌شنبه 10 فوریه، در مجلس نمایندگان با مشورت شورای عالی دولت قرار دارد.»

به گفته او این رای‌گیری به هدف تصویب اصلاحیه قانون اساسی است که روند بازبینی پیش‌نویس قانون اساسی سال 2017 و برگزاری انتخابات را ترسیم می‌کند.
او افزود: «دبیرکل به تمامی نهادهای دولتی این کشور یادآوری کرد که هدف اساسی آنها، سازماندهی انتخابات ملی در کوتاهترین زمان ممکن برای اطمینان از احترام به اراده سیاسی 2.8 میلیون شهروند لیبیایی ثبت شده در فهرست‌های انتخاباتی است».
دوجاریک پنج‌شنبه 10 فوریه به «العربیه» گفته بود که «سازمان ملل، مخالف نخست‌وزیری فتحی باشاغا نیست، بلکه منتظر اطلاعاتی است که استفانی ویلیامز، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی در اختیار این نهاد قرار خواهد داد.»
او با بیان اینکه ویلیامز با پارلمان لیبی در ارتباط است، توضیح داد که اظهارات قبلی ویلیامز درباره نخست‌وزیر لیبی، بد تفسیر شده و «موضع ما در مورد دولت عبدالحمید الدبیبه، نهایی نیست.»
دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه، پس از آنکه پارلمان لیبی، فتحی باشاغا، وزیر کشور سابق لیبی را به عنوان نخست وزیر جدید تعیین کرد،اعلام کرد که سازمان ملل همچنان به حمایت از الدبیبه به عنوان نخست وزیر لیبی ادامه می‌دهد.
دوجاریک در جریان کنفرانس مطبوعاتی روزانه، در پاسخ به پرسشی اظهار داشت که سازمان ملل همچنان الدبیبه را به عنوان نخست‌وزیر به رسمیت می‌شناسد.

باشاغا نخست‌وزیر جدید

پارلمان لیبی پنج‌شنبه 10 فوریه به رغم امتناع عبدالحمید دبیبه، نخست‌وزیر کنونی از کناره‌گیری از سمت خود، به اتفاق آرا با تعیین فتحی باشاغا، وزیر کشور پیشین به عنوان نخست‌وزیر جدید موافقت کرد.
شورای حکومتی لیبی نیز از تصمیم مجلس نمایندگان این کشور مبنی بر تعیین فتحی باشاغا، وزیر کشور پیشین لیبی به عنوان نخست‌وزیر جدید اعلام حمایت کرد.
در پی رای اعتماد مجلس نمایندگان به فتحی باشاغا به عنوان نخست‌وزیر جدید، ارتش لیبی نیز مراتب استقبال و حمایت خود را از تصمیم پارلمان در مورد «رای اعتماد به فتحی باشاغا برای تشکیل کابینه به هدف پیشبرد کشور به سوی آینده‌ای بهتر با همکاری با مقامات نظامی و امنیتی» اعلام کرد تا «ضمن حفظ اعتبار دولت و توانمندی‌های آن، مقدمات لازم برای برگزاری انتخابات و متحد کردن نهادهای دولتی را در کنار حمایت از نبرد علیه تروریسم فراهم کند».

سوء‌قصد نافرجام

شایان ذکر است که عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی در لیبی، سحرگاه پنج‌شنبه 10 فوریه از یک سوءقصد در مرکز طرابلس، پایتخت این کشور، جان سالم به در برد.
منابع محلی نزدیک به نخست‌وزیر لیبی اعلام کردند که افراد ناشناس در حالی که الدبیبه در حال بازگشت به خانه خود بود، مستقیماً به سمت خودروی او شلیک کردند، اما آسیبی به نرسید.

تشدید بحران سیاسی

به گفته کارشناسان، با معرفی باشاغا به عنوان نخست‌وزیر جدید، صحنه سیاسی لیبی بار دیگر شاهد بالا گرفتن منازعه میان او و عبدالحمید دبیبه، نخست وزیر کنونی خواهد بود که در منصب نخست‌وزیری باقی مانده و از واگذاری قدرت به تشکیلاتی به جز دولت منتخب، امتناع می‌ورزد که بدین ترتیب احتمال بروز تفرقه سیاسی و جنگ قدرت در لیبی افزایش خواهد یافت.
گفتنی است که الدبیبه پیش‌تر تاکید کرده است که اجازه نمی‌دهد طبقه سیاسی که سال‌ها بر سپهر سیاسی کشور مسلط شده و قدرت را در انحصار خود داشتند، دوباره سرنوشت کشور و آینده مردم لیبی را بازیچه خود قرار دهند.
او با انتقاد از پارلمان لیبی، گفت:«پارلمان بدون در نظر گرفتن تقلب‌ها و بدون اعمال نظارت که در غیاب دادگاه قانون اساسی، وظیفه آن است، قوانین را تصویب می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید