بازداشت عامل اصلی ترورها و آدم‌ربایی‌ها در استان میسان عراق

استان میسان در ماه‌های اخیر شاهد ترور یک قاضی تحقیق‌کننده در پرونده‌های مواد مخدر و یک افسر وزرات کشور عراق بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ستاد اطلاع‌رسانی وابسته به نهادهای امنیتی عراق از دستگیری عامل اصلی انجام عملیات‌های ترور و آدم‌ربایی در استان میسان این کشور خبر داد.

این ستاد شنبه 12 فوریه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، «فرماندهی عملیات میسان و نیروهایی از تیپ یک ارتش عراق با دریافت اطلاعاتی از سوی اداره مبارزه با مواد مخدر و تروریسم استان میسان، حسن طراد غلیم، عامل ترور و آدم‌ربایی در این استان را بازداشت کردند.»

این اطلاعیه افزوده که متهم با استناد به ماده 4 قانون مبارزه با تروریسم در یک عملیات پیچیده در منطقه «المشرح» از توابع استان میسان بازداشت شد.

استان میسان در ماه‌های اخیر شاهد ترورهای زنجیره‌ای از جمله ترور یک قاضی تحقیق‌کننده در پرونده‌های مواد مخدر و یک افسر وزرات کشور عراق بوده است.

مراسم تشییع احمد فیصل، قاضی کشته شده در استان میسان
مراسم تشییع احمد فیصل، قاضی کشته شده در استان میسان

در همین رابطه هیئتی از جریان صدری‌ها، به رهبری مقتدی صدر و هیئت وابسته به گروه شبه‌نظامی عصائب اهل حق به رهبری قیس الخزعلی درباره کاهش تنش‌های امنیتی در استان میسان توافق کردند.

در بیانیه مشترکی که از سوی این دو هیئت منتشر شد، آمده است، «دو طرف ضمن محکومیت همه ترورها در استان میسان، درباره کمک و پشتیبانی از دستگاه قضا و نهادهای امنیتی در این استان با هدف اجرای قانون و عدالت به توافق رسیدند.»

پیشتر یکی از نیروهای «سرایا السلام»، شاخه نظامی جریان صدری‌ها در شهر العماره، مرکز استان میسان ترور شد.

حضور نیروهای امنیتی عراق در استان میسان
حضور نیروهای امنیتی عراق در استان میسان

قاضی احمد فیصل، از قضات تحقیق‌کننده در پرونده‌های مرتبط با جرایم مواد مخدر نیز روز شنبه گذشته ترور شد و یک روز پیش از آن حسام العلیاوی، از افسران پلیس میسان و از نزدیکان به عصائب اهل حق هم مورد سو قصد قرار گرفت و کشته شده بود.

اختلاف میان این دو گروه به سال 2006 باز می‌گردد. در این سال الخزعلی که عضو جریان صدری‌ها بود از این گروه منشق و گروه عصائب اهل حق از گروه‌های وابسته به ایران را تاسیس کرد.

مقتدی صدر پنج‌شنبه گذشته در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزئیات گفت که بخشی از تنش‌ها و ناامنی‌های کنونی در استان میسان به اختلاف میان گروه متبوعش با گروه عصائب مرتبط است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید