وزیر خارجه اسرائیل: تهدید ایران فراتر از مساله اتمی است

لاپید: رژیم ایران حزب‌الله در شمال است. رژیم ایران حماس در جنوب است. رژیم ایران صادرکننده تروریسم است، از یمن گرفته تا بوئنوس آیرس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل می‌گوید تهدید رژیم ایران فراتر از صرفِ مساله هسته‌ای است، و «صدور تروریسم» و تلاش‌ گسترده برای بر هم زدن امنیت خاورمیانه و جهان از طریق «نیروهای نیابتی» را نیز در بر می‌گیرد.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، طی کنفرانسی مطبوعاتی که پنجشنبه 10 فوریه در تل‌آویو به مناسبت سفر آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان به اسرائیل برگزار شد، لاپید از کشورهای اروپایی خواست مذاکرات وین برای احیای «برجام» را محدود به مساله‌ای هسته‌ای ایران نکنند.

به گفته وی: «تروئیکای اروپایی درگیر در مذاکرات وین نباید تهدیدهای فراهسته‌ای رژیم ایران را نادیده بگیرد. رژیم ایران حزب‌الله در شمال است. رژیم ایران حماس در جنوب است. رژیم ایران صادرکننده تروریسم است، از یمن گرفته تا بوئنوس آیرس.»

در مقابل، بربوک بر تعهد آلمان به امنیت اسرائیل تأکید کرد و آن را «دلیل وجودی» کشورش خواند. وزیرخارجه آلمان گفت برلین معتقد است که توافق هسته‌ای با ایران تهدیدی که اسرائیل با آن مواجه است را کاهش می‌دهد، و افزود «اگر غیر از این فکر می‌کردیم، مذاکره نمی‌کردیم.»

بربوک همچنین با انتقاد از شهرک‌سازی‌ اسرائیل در مناطق اشغالی تحت عنوان امری «مضر و ناسازگار با قوانین بین‌المللی»، اقدامات اخیر دولت اسرائیل به منظور اعتمادسازی در قبال فلسطینی‌ها را ستود، و گفت آلمان معتقد است که «راه حل دو کشوری» بهترین روش است.

وزیرخارجه آلمان اقدام اسرائیل در «تروریستی» اعلام کردن شش سازمان فلسطینی در ماه اکتبر را نیز تایید کرد، و پیشنهاد کرد اسرائیل و آلمان مکانیسمی برای انتقال وجوه از کشورهای اروپایی به فلسطینی‌ها ایجاد کنند به طوری که اطمینان حاصل شود این اموال به دست گروه‌های تروریستی نمی‌افتد.

لاپید پاسخ داد که اسرائیل با اکثریت قریب به اتفاق بیش از چهارصد سازمان غیردولتی فلسطینی مشکلی ندارد، اما شش سازمان مورد بحث، با سوءاستفاده از ارزش‌های لیبرال اروپا، به گروه‌های تروریستی پول می‌فرستادند و بدین ترتیب برنامه‌های جمهوری اسلامی برای ضربه زدن به امنیت اسرائیل را دنبال می‌کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید