مقامات آمریکایی به نماینده اسرائیل: هرگز به ایران اجازه تولید بمب اتم نخواهیم داد

هولاتا بر این باور است که اگر برجام احیا شود، آمریکا اهرم فشار خود برای سوق دادن ایران به یک توافق «طولانی‌تر و قوی‌تر» را از دست خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات امنیتی و دیپلماتیک ارشد ایالات متحده به نماینده اسرائیل که به منظور رایزنی به واشینگتن سفر کرده بود اطمینان دادند که آمریکا هرگز به جمهوری اسلامی اجازه دستیابی به بمب اتم را نخواهد داد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید، ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، شامگاه چهارشنبه 9 فوریه با همتای آمریکایی خود جیک سالیوان در کاخ سفید دیدار و درباره چالش‌های امنیتی مشترک دو کشور در خاورمیانه دیدار کرد.

هولاتا و سالیوان به ویژه روی تهدید ناشی از توسعه‌طلبی رژیم ایران و رفتارهای تروریستی گروه‌های نیابتی شبه‌نظامی سپاه پاسداران تمرکز کردند. سالیوان تاکید کرد که دولت جو بایدن هرگز به ایران اجازه دستیابی به بمب اتم را نخواهد داد.

پس از ملاقات با سالیوان، هولاتا با وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد. بر اساس بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه، شرمن و هولاتا درباره «هماهنگی آمریکا و اسرائیل در مورد چالش‌های مهم امنیتی جهانی از جمله تهدید ایران و تشدید حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین» گفتگو کردند.

شرمن وعده سالیوان به هولاتا را تکرار کرد و گفت دولت بایدن از اسرائیل در برابر تهدیدهای رژیم ایران حمایت «آهنین» می‌کند. وی همچنین بر اهمیت برخورداری اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها از تدابیر مساوی در امنیت، آزادی و رفاه تاکید کرد و گفت دولت بایدن از «راه‌حل دو کشوری» حمایت می‌کند.

هولاتا روز دوشنبه پیش از سفر به آمریکا طی این نشستی مطبوعاتی در تل‌آویو سرفصل‌های ارزیابی شورای امنیت ملی درباره سال 2022 که پیشتر به نخست وزیر اسرائیل ارائه شده بود را در اختیار نمایندگان مطبوعات گذاشت، و تاکید کرد سال جاری «سال تغییر در قبال تهدید ایران» است.

به گفته وی، این احتمال وجود دارد که ایران به توافق هسته‌ای 2015 بازگردد، و در آن صورت ایالات متحده ابزارهای خود برای سوق دادن رژیم ایران به سوی یک توافق «طولانی‌تر و قوی‌تر» را از دست خواهد داد. او افزود: «ما باید برای هر احتمالی آماده باشیم، چه معامله‌ای صورت بگیرد یا خیر.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید