مجلس نمایندگان لیبی فتحی باشاغا را به عنوان نخست‌وزیر جدید تعیین کرد

مصر از اقدام مجلس نمایندگان لیبی در معرفی باشاغا به عنوان نخست‌وزیر حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شورای حکومتی لیبی از تصمیم مجلس نمایندگان این کشور مبنی بر تعیین فتحی باشاغا، وزیر کشور پیشین لیبی به عنوان نخست‌وزیر جدید اعلام حمایت کرد.

به گزارش‌ «العربیه»، پارلمان لیبی پنج‌شنبه 10 فوریه به رغم امتناع عبدالحمید دبیبه، نخست‌وزیر کنونی از کناره‌گیری از سمت خود، به اتفاق آرا با تعیین فتحی باشاغا، وزیر کشور پیشین به عنوان نخست‌وزیر جدید موافقت کرد.

در این رابطه، عبدالله بلحق، سخنگوی پارلمان، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که مجلس «به اتفاق آرا به فتحی باشاغا به عنوان نخست‌وزیر، رای اعتماد داد.»

بلحق در انتقاد از الدبیبه، گفت که «او میثاق و عهد خود در برابر جامعه جهانی و مردم لیبی را زیر پا گذاشته است.»

سوء‌قصد نافرجام

عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی در لیبی، سحرگاه پنج‌شنبه 10 فوریه از یک سوءقصد در مرکز طرابلس، پایتخت این کشور، جان سالم به در برد.

منابع محلی نزدیک به نخست‌وزیر لیبی اعلام کردند که افراد ناشناس در حالی که الدبیبه در حال بازگشت به خانه خود بود، مستقیماً به سمت خودروی او شلیک کردند، اما آسیبی به او وارد نیامد.

استقبال ارتش لیبی

در پی رای اعتماد مجلس نمایندگان به فتحی باشاغا به عنوان نخست‌وزیر جدید، ارتش لیبی نیز مراتب استقبال و حمایت خود را از تصمیم پارلمان در مورد «رای اعتماد به فتحی باشاغا برای تشکیل کابینه به هدف پیشبرد کشور به سوی آینده‌ای بهتر با همکاری با مقامات نظامی و امنیتی» اعلام کرد تا «ضمن حفظ اعتبار دولت و توانمندی‌های آن، مقدمات لازم برای برگزاری انتخابات و متحد کردن نهادهای دولتی را در کنار حمایت از نبرد علیه تروریسم فراهم کند.»

عقیله صالح، رئیس پارلمان لیبی هم در این خصوص تاکید کرد که منصب نخست وزیر آینده به فتحی باشاغا، وزیر کشور سابق، پس از معرفی او از سوی شورای عالی دولت و کناره‌گیری خالد البیباص، نامزد دوم برای تصدی این منصب، واگذار شد.

حمایت مصر از اعلام نخست‌وزیری باشاغا

در این رابطه وزارت خارجه مصر پنج‌شنبه، طی بیانیه‌ای تصریح کرد: «ما از اقدام مجلس لیبی در معرفی فتحی باشاغا به عنوان نخست‌وزیر جدید حمایت می‌کنیم.»
در ادامه همین بیانیه آمده است: «حل و فصل بحران جاری در لیبی تنها به دست مردم این کشور و بدون مداخله خارجی امکان‌پذیر است.»

مجمع عمومی سازمان ملل متحد
مجمع عمومی سازمان ملل متحد

موضع مبهم سازمان ملل

از سوی دیگر بخش رسانه‌ای سازمان ملل به «العربیه» تاکید کرد که اظهارات سخنگوی آن درباره نخست‌وزیر لیبی نادرست برداشت شده و استفانی ویلیامز، فرستاده ویژه این سازمان به لیبی در ارتباط با پارلمان این کشور است تا از موضع الدبیبه مطلع شود.

گفتنی است که ویلیامز پیشتر اعلام کرده بود که سازمان ملل متحد به حمایت از عبدالحمید الدبیبه به عنوان نخست‌وزیر لیبی ادامه می‌دهد.سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد که موضع آن در قبال دولت لیبی نهایی نیست و مخالف نخست‌وزیری فتحی باشاغا نیست بلکه منتظر اقدامات ویلیامز در این زمینه است.

مقدمات استقبال از باشاغا در طرابلس

از سویی آخرین گزارش‌ها حاکی است شبه‌نظامیان مسلح پنج‌شنبه برای استقبال از فتحی باشاغا بعد از معرفی او به عنوان نخست‌وزیر جدید اقدام به محاصره فرودگاه بین‌المللی معیتیقه در طرابلس کردند.

تصاویر و ویدیوها حضور عناصر مسلح در اطراف فرودگاه معیتیقه و حضور گسترده نیروهای نظامی متشکل از ده‌ها خودروی نظامی را نشان می‌دهد که از منطقه غرب به سمت طرابلس در حرکتند تا امنیت ورود باشاغا به پایتخت را تضمین کنند که از قرار معلوم او در صدد است به محض ورود به فرودگاه برای مردم سخنرانی کند.

تشدید بحران سیاسی

به گفته کارشناسان، با معرفی باشاغا به عنوان نخست‌وزیر جدید، صحنه سیاسی لیبی بار دیگر شاهد بالا گرفتن منازعه میان او و عبدالحمید دبیبه، نخست وزیر کنونی خواهد بود که در منصب نخست‌وزیری باقی مانده و از واگذاری قدرت به تشکیلاتی به جز دولت منتخب، امتناع می‌ورزد که بدین ترتیب احتمال بروز تفرقه سیاسی و جنگ قدرت در لیبی افزایش خواهد یافت.

گفتنی است که الدبیبه پیش‌تر تاکید کرده است که اجازه نمی‌دهد طبقه سیاسی که سال‌ها بر سپهر سیاسی کشور مسلط شده و قدرت را در انحصار خود داشتند، دوباره سرنوشت کشور و آینده مردم لیبی را بازیچه خود قرار دهند.

او با انتقاد از پارلمان لیبی، گفت:«پارلمان بدون در نظر گرفتن تقلب‌ها و بدون اعمال نظارت که در غیاب دادگاه قانون اساسی، وظیفه آن است، قوانین را تصویب می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید