تهران چگونه «بازی نفوذ» در سوریه را به مسکو باخت

عدم تمایل پدافند سوریه برای واکنش نشان دادن به حملات اسرائیل به مواضع ایران، نشان‌دهنده «اولویت‌های بین‌المللی ولادیمیر پوتین» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در دوران جنگ داخلی سوریه، ایران و روسیه که هر دو نفع خود را در ماندن بشار اسد در قدرت می‌دیدند، با یکدیگر برای سرکوب مخالفان وی همکاری کردند. با این وجود، پس از خاتمه جنگ، بی‌اعتمادی‌های میان دو طرف آشکار شده است.

روزنامه «نیوعرب» در مقاله‌ای به بررسی اختلافات تهران و مسکو در قبال سوریه پرداخته است، و نشان داده که دوستیِ پیشین جای خود را به رقابت‌ در حوزه‌های راهبردی و مالی داده که باعث شده ایران و روسیه تا حد زیادی در برابر یکدیگر قرار بگیرند.

به گفته این روزنامه، پس از خاتمه جنگ داخلی، مناطق تحت نفوذ رژیم اسد به دو حوزه نفوذ تقسیم شد. ایران در شرق و مناطق مرزی با عراق که از نظر منابع معدنی غنی است خیمه زده است؛ و روسیه در مناطق راهبردی مهمتر در سواحل مدیترانه مستقر شده است.

با این حال، ایران به سهم خود راضی نیست، و اخیرا تلاش کرده در بندر لاذقیه برای خودش پایگاه دریایی درست کند. حملات هوایی اسرائیل به بندر لاذقیه در ماه دسامبر، که گفته می‌شود محموله‌های تسلیحاتی ایران را هدف قرار داده است، بر اصطکاک بین تهران و مسکو افزوده است.

به گفته «نیوعرب»، ناتوانی یا عدم تمایل پدافند هوایی سوریه برای واکنش نشان دادن به حملات هوایی اسرائیل به مواضع ایران، نشان‌دهنده «اولویت‌های بین‌المللی ولادیمیر پوتین» است، که روابط کرملین با تل‌آویو را مهمتر از روابط خود با تهران می‌داند.

روسیه می‌تواند حریم هوایی سوریه را کنترل کند، اما ترجیح می‌دهد این کار را نکند. روس‌ها اجازه می‌دهند حملات هوایی ادامه یابد، چرا که می‌خواهند ایران را سوریه مهار کند، و ترجیح می‌دهند یک «طرف سوم» یعنی اسرائیل این کار را برای آنها بکند.

رویکرد پوتین به اسد نیز متفاوت است. در جایی که تهران عموما به صورت مخفیانه و با استفاده از نیروهای نیابتی در سوریه کار خود را پیش می‌برد، مسکو بر رابطه مستقیم با اسد تاکید دارد، و این روسیه را متحد قابل اعتمادتری برای وی جلوه می‌دهد.

علاوه بر این، روسیه با حمایت دستگاه امنیتی رژیم اسد و تایید اسرائیل فعالانه به دنبال کاهش نفوذ ایران در جنوب سوریه است. تمام این مسائل دست به دست هم داده تا علی‌رغم هزینه‌های گزافی که رژیم ایران طی بیش از یک دهه برای افزایش نفوذ خود در سوریه کرده است، روسیه برنده آشکار این رقابت باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید