پارلمان عراق مجددا ثبت‌نام نامزدهای ریاست جمهوری را آغاز کرد

حزب دموکرات اقلیم کردستان عراق قصد دارد تا روشن شدن تصمیم دادگاه فدرال در خصوص پرونده هوشیار زیباری، فواد حسین، وزیر امور خارجه کنونی را به عنوان نامزد ذخیره برای ریاست جمهوری معرفی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال تحریم جلسه پارلمان عراق و نرسیدن شمار نمایندگان به حد نصاب لازم برای تشکیل جلسه دوشنبه هفتم فوریه که برای انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشو مقرر شده بود، باب نامزدی برای این منصب بار دیگر از سوی پارلمان عراق گشوده شد.

با گشوده شدن این باب از سوی پارلمان عراق در چهارشنبه 9 فوریه، أحزاب و نامزدهای مورد نظر آنها به مدت 3 روز می‌توانند جهت نامزدی برای تصدی پست ریاست جمهوری نام‌نویسی کنند.

زمینه حصول توافق

این مهلت 3 روزه کوتاه ممکن است به حصول توافق یا رایزنی به منظور حل بن‌بست سیاسی که از چندی پیش با تداوم چند‌دستگی و اختلاف میان حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان، دو حزب اساسی کردها و پایبندی آنها به نامزدهای خود به وجود آمده است، منجر شود.

در این رابطه، اتحادیه میهنی کردستان بر نامزدی برهم صالح، رئیس جمهور کنونی اصرار دارد در حالی که حزب دموکرات، هوشیار زیباری را از سوی خود نامزد این منصب کرده که دادگاه فدرال عراق، اخیرا در پی شکایتی پرونده قضایی مرتبط با فساد مالی را علیه او به جریان انداخته است.

کاندیدای ذخیره

با این حال به گفته یک منبع آگاه در حزب دموکرات، این حزب قصد دارد تا روشن شدن تصمیم دادگاه فدرال در خصوص زیباری، فواد حسین، وزیر امور خارجه را به عنوان کاندید ذخیره برای ریاست جمهوری معرفی کند.

برهم صالح و هوشیار زیباری
برهم صالح و هوشیار زیباری

منشاء منازعه

شایان ذکر است که اختلافات جاری میان دو حزب کردی از یک سو و هم‌پیمانان آنها از سوی دیگر، دوشنبه گذشته، مانع تامین حد نصاب برای تشکیل جلسه انتخاب رئیس جمهوری عراق شد زیرا از مجموع 329 نماینده، تنها 58 نماینده در جلسه مذکور حضور داشتند که کمتر از دو سوم نمایندگان یعنی حد نصاب قانونی برای این جلسه بود.

اگر چه پست رئیس جمهوری در عراق، صرفا جنبه تشریفاتی داشته و رئیس جمهوری در این کشور اختیارات اجرایی ندارد، اختلاف بر سر آن اما بازتابی از اختلافات سیاسی گسترده‌تر، به ویژه میان جریان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر، هم‌پیمان «حزب دموکرات» و هیئت هماهنگی است که این یکی از اتحادیه میهنی کردستان حمایت می‌کند.

به گزارش وبگاه «بغدادالیوم»، حزب دموکرات کردستان عراق بر اساس رایزنی‌های اخیر تصمیم گرفته، ضمن حفظ نامزدی زیباری، فواد حسین را به عنوان کاندیدای ذخیره معرفی کند و در صورت تبرئه زیباری از اتهامات، او به عنوان تنها نامزد حزب دموکرات، باقی خواهد ماند.

این در حالی است که منازعه سختی از ماهها پیش میان مقتدی صدر( 74 کرسی در پارلمان) و منادی تشکیل «دولت اکثریت ملی» و هیئت هماهنگی شامل ائتلاف الفتح (به نمایندگی از حشد الشعبی، بازوی مسلح نیابتی ایران با 17 کرسی) و همچنین ائتلاف «دوله القانون» به ریاست نوری المالکی، نخست وزیر سابق (33 کرسی) و سایر احزاب شیعه، در جریان است.

گفتنی است که هیئت هماهنگی، مدعی داشتن بزرگترین فراکسیون پارلمانی عراق است و لذا تاکید دارد که تشکیل کابینه از جنبه عرفی، در حیطه اختیارات آن قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید