تلاش‌ لیبی برای انحلال و ادغام شبه‌نظامیان در نهاد‌های نظامی و امنیتی

این اولین نشست درباره موضوع انحلال گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در لیبی است که همواره مانع تحقق صلح و اتحاد میان نهادهای نظامی - امنیتی در این کشور شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته مشترک نظامی «5+5» لیبی اعلام کرد، نشستی در مقر دائمی این کمیته در شهر سرت تشکیل شد تا در چارچوب تکمیل اجرای توافق آتش‌بس امضا شده میان طرف‌های لیبی، طرحی برای انحلال گروه‌های شبه‌نظامی مسلح و ادغام آنها در نهادهای دولتی مانند ارتش و پلیس مورد بحث و بررسی قرار دهد.

سرلشکر «خیری التمیمی» یکی از اعضای کمیته نظامی سه‌شنبه 8 فوریه در مصاحبه با «العربیه» گفت که در این نشست علاوه بر 10 عضو کمیته، استفانی ویلیامز، مشاور دبیرکل سازمان ملل و اعضای هیئت سازمان ملل متحد در امور لیبی نیز حضور خواهند داشت.

او افزود در این نشست اعضای کمیته مشترک و مشاور دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی بر موضوع انحلال گروه‌های شبه‌نظامی مسلح و راه‌های ادغام اعضای آن در نهادهای نظامی و امنیتی تمرکز خواهند کرد.

 گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در لیبی
گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در لیبی

مسأله شبه‌نظامیان مانع برقراری صلح در لیبی

این اولین نشست در مورد موضوع انحلال گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در لیبی است که همواره مانع روند صلح و اتحاد میان نهادها نظامی و امنیتی در این کشور شده بودند.

بریتانیا در اکتبر سال 2021 میزبان نشست گسترده‌ای با حضور اعضای کمیته مشترک نظامی لیبی بود. نشست بریتانیا از طریق ویدیوئی و با حضور ریچارد نورلاند، سفیر آمریکا و دیگر شخصیت‌های رسمی از جمله یان کوبیس، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به لیبی در آن زمان برگزار شد.

نشستی که به میزبانی بریتانیا برگزار شد، مکانیسم انحلال گروه‌ها و تشکیلات مسلح که مانع کار مؤسسات و نهادهای امنیتی دولت هستند و همچنین جمع آوری سلاح‌های آنها و راه‌کارهای توسعه یک برنامه عملی یکپارچه برای رسیدگی به وضعیت آنها را مورد بحث قرار داده بود.

طرف‌های درگیری در لیبی در پایان اکتبر 2020، توافقنامه آتش‌بس را در شهر ژنو سوئیس امضا کردند. از برجسته‌ترین مفاد این توافق انحلال شبه‌نظامیان و ادغام آنها در نهادهای مسلح دولت مانند ارتش و پلیس بود. اما با گذشت بیش از یک سال از این توافق، هیچ پیشرفتی در این پرونده حاصل نشد، زیرا شبه‌نظامیان مسلح همچنان طرابلس، پایتخت و منطقه غرب لیبی را در کنترل داشته و نفوذ گسترده‌ای در بسیاری از مناطق دارند و هر چند گاهی درگیری‌های مسلحانه خشونت‌باری میان اين گروه‌های شبه‌نظامی مسلح رخ می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید