بن‌بست سیاسی در عراق؛ نگرانی از بازگشت خشونت و ترور

اختلافی که باعث بن‌بست سیاسی در عراق شده است تنها به گروه‌های سیاسی شیعی محدود نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به دنبال تعلیق جلسه روز گذشته پارلمان عراق که قرار بود در آن رئیس‌جمهوری جدید انتخاب شود، این کشور بار دیگر وارد مرحله‌ای از بن‌بست سیاسی شد، بن‌بستی که ممکن است ماه‎ها ادامه یابد. موضوع تاخیر در تشکیل دولت پس از هر انتخابات عمومی در عراق بعد از سال 2003 به دلیل رقابت نخبگان سیاسی این کشور برای تصدی پست‌های دولتی امری عادی بوده، اما این‌بار، وضعیت کنونی عراق پیچیده‌تر شده است.

اکثر شهروندان عراقی به‌طور فزاینده‌‎ای از روند سیاسی نخبگان خود ناامید شده‌ و سیاستمداران و نخبگان حاکم در چند دهه را به فساد و سهمیه بندی سیاسی متهم می‌کنند. بن‌بست کنونی کشور نگرانی و ترس از بازگشت مجدد خشونت و ترور که اخیرا نشانه‌هایی از آن به ویژه بین هواداران جنبش صدری‌ها و برخی جناح‌های مسلح وابسته به رژیم ایران که به قتل روشنفکران، فعالان سیاسی و خبرنگاران عراقی متهم‌اند را افزایش داده است.

مشعان الجبوری، نماینده اهل سنت، روز گذشته به صراحت اعلام کرد که «اکثریت نیروهای سیاسی از جناح‌های مختلف به دلیل عدم توافق بر سر پست ریاست‌جمهوری، در جلسه پارلمان حاضر نشدند».

اظهارات این نماینده اعترافی غیرمستقیم به وجود مشکلات بین جناح‌های سیاسی این کشور است که با گذشت چند ما از تاریخ اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی هنوز مانع تشکیل جلسه پارلمان برای انتخاب رئیس‌جمهوری می‌شود.

پیچیدگی صحنه سیاسی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ناظران و تحلیلگران به اتفاق آرا بر این باورند که به تعویق انداختن نشست پارلمان، صحنه سیاسی عراق را پیچیده‌تر می‌کند، چراکه در قانون اساسی عراق رئیس‌جمهوری است که معمولا 15 روز پس از انتخاب خود، نخست‌وزیر را که بزرگترین ائتلاف در پارلمان است تعیین می‌کند. این در حالی است که نیروهای سیاسی تاکنون نتوانسته‌اند ائتلافی تشکیل دهند یا بر سر نام نامزدی برای پست نخست‌وزیری جدید به‌عنوان جانشین مصطفی الکاظمی، نخست وزیر کنونی به توافق برسند.

تقسیم سهمیه‌ها

حمزه حداد، تحلیلگر سیاسی عراقی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: «هیچکس نمی‌خواهد در جبهه اپوزیسیون قرار بگیرد، همه می‌دانند چگونه سهمیه سیاسی خود را بگیرد و احتمالا «ائتلافی گسترده» با تقسیم سهمیه‌ای پست‌ها تشکیل خواهد شد».

با این حال، بزرگترین ترس و نگرانی در کشور از بازگشت خشونت یا ترور همچنان باقی است به این دلیل که تنش‌های سیاسی در عراق اغلب با اعمال خشونت گاه به گاه همراه بوده است.

در اواخر ژانویه، سه موشک در نزدیکی خانه محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان جدید، که با مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها متحد است، اصابت کرد.

در نوامبر 2021 نیز مقامات عراقی اعلام کردند که الکاظمی از یک سوء قصد جان سالم به در برده است.

اختلاف صدر با «هیئت هماهنگی شیعه»

گفتنی است که بزرگترین اختلاف سیاسی در عراق میان جریان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر که اکثریت کافی در پارلمان برای تشکیل «حکومت اکثریت ملی» را دارد با گروه موسوم به «هیئت هماهنگی شیعه» که از احزاب و فراکسیون وابسته به ایران مانند دولت قانون به رهبری نوری المالکی و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری، است. مقتدی صدر با ائتلاف با کردها و سنی‌ها توانست بزرگترین فراکسیون را تشکیل دهد.

علاوه بر اختلاف میان گروه‌های سیاسی شیعی، اختلاف دیگر نیز بین حزب دمکرات کردستان که با الصدر متحد است و حزب اتحاد میهنی کردستان که به هیئت‌ هماهنگی شیعه نزدیکتر است، وجود دارد. جریان صدری‌ها به هوشیار زیباری کاندیدای متحد خود برای ریاست‌جمهوری پایبند است در حالی که دومی به تمدید ریاست‌جمهوری برهم صالح رئیس جمهوری فعلی پایبند است. این اختلافات باعث شد روز گذشته جلسه پارلمان تعلیق و بدون نتیجه به پایان برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید