دادگاه فدرال عراق نامزدی هوشیار زیباری برای ریاست‌جمهوری را تعلیق کرد

تصمیم قضایی دادگاه فدرال عراق در آستانه برگزاری جلسه پارلمان که قرار است طی آن 329 نماینده رئیس‌جمهوری جدید انتخاب کنند، اتخاذ شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمی عراق (واع)، شامگاه یکشنبه، 6 فوریه، اعلام کرد، دادگاه فدرال این کشور طی تصمیمی نامزدی هوشیار زیباری، نامزد حزب دموکرات کردستان برای ریاست‌جمهوری عراق را به حالت تعلیق درآورد.

پارلمان عراق در پایان ماه گذشته، اسامی 25 نامزد ریاست‌جمهوری از جمله هوشیار زیباری و برهم صالح، رئیس‌جمهوری فعلی این کشور را اعلام کرد.

تصمیم قضایی دادگاه فدرال عراق در آستانه برگزاری جلسه پارلمان که قرار است طی آن 329 نماینده رئیس‌جمهوری جدید برای جایگزینی برهم صالح انتخاب کنند، اتخاذ شده است.

برهم صالح
برهم صالح

مخالفان نامزدی و شاکیان در دادگاه علیه زیباری یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های سیاسی کرد در عراق در دوران پس از سقوط رژیم صدام حسین در سال 2003، معتقدند که او حائز شرایط قانون اساسی برای تصدی پست ریاست‌جمهوری، از جمله «نیک شهرتی و امانتداری و صداقت»، نیست.

آنها دلایلی از جمله تصمیم پارلمان عراق مبنی بر سلب اعتماد از زیباری در سال 2016 زمانی که وزیر دارایی بود را در زمینه اتهامات مربوط به فساد مالی و اداری ذکر کردند. شاکیان همچنین دست‌کم به دو مورد دیگر از ناکارامدی‌های زیباری به‌ویژه در دوران تصدی در وزارت خارجه عراق اشاره کردند.

شاکیان از وجود «پرونده تحقیقاتی دیگری» در زمینه «سوءاستفاده زیباری از نفوذ و اقتدار خود با صرف مبالغ هنگفت برای املاک غیرمنقول دولتی که برای امور شخصی از آنها استفاده کرده بود، خبر دادند.

حدود 25 نفر برای ریاست‌جمهوری عراق رقابت می‌کنند، اما در واقع، رقابت به دو نفر یعنی زیباری و رئیس‌جمهوری فعلی محدود می‌شود.

این دو سیاستمدار کرد عراقی به دو حزب عمده کردستان وابسته هستند که برای نفوذ بر اقلیم رقابت می‌کنند. برهم صالح به اتحادیه میهنی کردستان و هوشیار زیباری به حزب دمکرات کردستان وابسته هستند.

زیباری بین سال‌های 2003 تا 2016 چندین سمت وزارتی را برعهده داشت که مهم‌ترین آنها در وزارت خارجه عراق بود که برای نزدیک به 9 سال بین سال‌های 2005 تا 2014 وزیر خارجه بود.

طی روزهای گذشته و از زمانی که بحث نامزدی هوشیار زیباری مطرح شده، انتقادها به نامزدی او به‌دلیل داشتن پرونده‌های فساد، بالا گرفته است.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری‌ها نیز در توئیتی گفته بود اگر نامزد حزب دموکرات کردستان برای ریاست‌جمهوری، یا هر نامزدی، حائز شرایط این منصب نیست، از نمایندگان اصلاح‌طلب می‌خواهم به او رای ندهند.

صدر افزود: «ما داعیان اصلاحات در کشور هستیم نه داعیان کسب قدرت و حکومت.»

گفتنی است که جلسه انتخاب رئیس‌جمهوری جدید یکی از جنبه‌های بحران سیاسی دولت جدید عراق است که پس از انتخابات پارلمانی اکتبر 2021 این کشور با آن روبرو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید