جلسه پارلمان عراق برای انتخاب رئیس جمهوری جدید به تعویق افتاد

تعلیق نامزدی هوشیار زیباری از سوی دادگاه عالی فدرال عراق باعث شد برخی نمایندگان و احزاب به تحریم جلسه پارلمانی ویژه انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور و عدم رساندن آن به حد نصاب مبادرت ورزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی تحریم جلسه ویژه انتخاب رئیس جمهوری جدید در پارلمان عراق و عدم مشارکت شمار زیادی از نمایندگان در آن، روند تعیین رئیس جمهوری در این کشور به زمان نامعلومی موکول شد.

به دنبال بروز تاخیر 30 دقیقه‌ای در برپایی جلسه دوشنبه 7 فوریه مجلس و عدم مشارکت جمعی از نمایندگان مجلس عراق در آن، برای انتخاب رئیس جمهوری جدید، هیئت رئیسه مجلس مقرر داشت که این جلسه به «نشست مشورتی» تبدیل شود.

مجلس نمایندگان عراق قرار بود دوشنبه برای انتخاب جانشین برهم صالح، رئیس جمهوری کنونی این کشور، تشکیل جلسه دهد اما همان‌طور که از پیش محتمل بود، تحریم این جلسه از سوی برخی جناح‌ها و نمایندگان منجر به تعویق افتادن آن جلسه شد.

گفتنی است که حد نصاب لازم برای تشکیل جلسه انتخاب رئیس جمهوری عراق، دو سوم مجموع 329 نماینده پارلمان است و این در حالی است که بنا به اعلام بخش رسانه‌ای پارلمان عراق، تنها 58 نماینده در جلسه دوشنبه شرکت کرده‌اند.

هوشیار زیباری
هوشیار زیباری

از سویی خبرگزاری رسمی عراق «واع»، شامگاه یکشنبه، 6 فوریه، اعلام کرد، دادگاه فدرال این کشور، طی تصمیمی نامزدی هوشیار زیباری، نامزد حزب دموکرات کردستان برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق را به دلیل اولویت رسیدگی به شکایتی که اتهاماتی مرتبط با فساد مالی و اداری علیه او مطرح ساخته، به حالت تعلیق درآورد.

دادگاه فدرال عراق، بالاترین نهاد قضایی این کشور، بر اساس دادخواست 4 نماینده مجلس، تدابیر مربوط به انتخاب هوشیار زیباری را موقتا و تا روشن شدن نتایج این دادخواست پیرامون اتهامات منتسب به او، به حالت تعلیق درآورد.

ائتلاف السیاده (حاکمیت)، متشکل از 51 نماینده به رهبری محمد الحلبوسی، رئیس مجلس و هم پیمان جریان صدری شامگاه یکشنبه، مشارکت در این جلسه را تحریم کرد. فراکسیون حزب دمکرات کردستان که متشکل از 31 نماینده و زیباری به آن وابسته است، نیز مشارکت در این جلسه را با اعلام توجه «به ضرورت منافع عمومی و با هدف تکمیل رایزنی‌ها»، تحریم کرد.

برهم صالح
برهم صالح

فراکسیون پارلمانی سائرون به رهبری مقتدی صدر (شامل 73 نماینده) که از زیباری حمایت کرده، قبل از اعلام رای دادگاه، مشارکت در جلسه مجلس را تحریم کرد، آن‌هم در حالی که مقتدی صدر خواستار توافق در مورد نامزد ریاست جمهوری شده است.

این تحولات پر شتاب، بیانگر عمق اختلافات سیاسی در عراق از زمان انتخابات 4 ماه قبل مجلس است که با پیروزی بزرگ جریان صدری و ناکامی فراکسیون‌های طرفدار ایران به پایان رسید.

شایان ذکر است که از زمان برگزاری اولین انتخابات عراق در سال 2005 ، پس از حمله آمریکا به عراق در سال 2003 که منجر به سقوط رژیم صدام حسین شد، همواره پست ریاست جمهوری به شکلی سنتی در اختیار کردها بوده، در حالی که شیعیان، نخست وزیری را در اختیار داشته و اهل سنت، ریاست مجلس را بر عهده داشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید