بنت: با بایدن درباره جلوگیری از توسعه برنامه اتمی و رفتار خصمانه ایران گفت‌وگو کردم

نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد هر گونه توافق با ایران باعث می‌شود تا منطقه بهای سنگینی بپردازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا درباره جلوگیری از توسعه برنامه اتمی ایران صحبت کرده است.

نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه یک‌شنبه 6 فوریه اظهار داشت که در این گفت‌وگوی تلفنی درباره مسائل منطقه نیز با بایدن به رایزنی پرداخته است.

او افزود، رفتار خصمانه ایران در کشورهای عربی مورد بحث دو طرف قرار گرفت.

بنت پیشتر در نشست کابینه دولت خود تصریح کرده بود که همزمان با مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، تهران فعالیت‌های خصمانه خود در منطقه را افزایش داده است.

مذاکرات اتمی وین
مذاکرات اتمی وین

او گفت که ایران منبع تهدیدها علیه دولت اسرائیل است و دولت او «مسئولیت مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را برعهده می‌گیرد.»

نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد: «از نزدیک روند مذاکرات وین را دنبال می‌کنیم. رویکرد ما در قبال این توافق نیز روشن و مشخص است. این توافق با شروط فعلی، به تلاش‌ها برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران آسیب می‌زند.»

او هشدار داد: «هر کسی که تصور کند این توافق به ثبات منطقه کمک می‌کند، اشتباه کرده است. این توافق بهترین کاری که می‌کند، روند غنی‌سازی اورانیوم را موقتا به عقب می‌اندازد اما در نهایت، همه ما در منطقه هزینه گزاف آن را خواهیم پرداخت.»

سانتریفیوژهای پیشرفته ایران
سانتریفیوژهای پیشرفته ایران

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه تاکید کرد: «همانگونه که همگی شاهد بودیم، ایران در هفته‌های گذشته و همزمان با مذاکرات وین، رفتارهای خصمانه و تروریستی خود را بارها تشدید کرده است. مذاکره با ایران این‌گونه است.»

بنت در بخش دیگری از گفته‌های خود تصریح کرد: «توافق حاصل شود یا نشود، اسرائیل حق آزادی عمل برابر ایران را برای خود محفوظ می‌داند.»

نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران نیز گفت: «به تمام شرکت‌های بین‌المللی می‌گویم و این را هر سرمایه‌گذار عاقلی نیز می‌داند، سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران یک سرمایه‌گذاری غیرهوشمندانه در بلندمدت یا میان مدت خواهد بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید