عملکرد حزب‌الله در بحران سوخت لبنان خشم هوادارانش را برانگیخته است

دامنه خشم مردم لبنان از بحران سوخت به استان بعلبک - هرمل در منطقه بقاع که یکی از کانون‌های شبه‌نظامیان حزب‌الله به شمار می‌آید هم رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خشم و نارضایتی شدید مردم در مناطق حضور حزب‌الله و محیط اطراف آن به دلیل بحران خانمان‌سوز اقتصادی- سیاسی کنونی در لبنان و شرایط ناپایدار معیشتی، دائما در حال افزایش است تا جایی که دامنه این خشم به استان بعلبک - هرمل در منطقه بقاع که یکی از کانون‌های شبه‌نظامیان حزب‌الله به شمار می‌آید هم رسیده است.

به‌رغم عدم وجود علائم و نشانه‌های اعتراض در شکل بستن جاده‌ها و سازمان‌دهی تظاهرات، اهالی بقاع، خشم خود را در دورهمی‌ها از سیاست‌های محور دوگانه شیعه، به‌ویژه حزب‌الله در قبال منطقه‌شان ابراز می‌کنند، چرا که این حزب، دست بالا را داشته و 5 نماینده از مجموع 6 نماینده شیعه از این منطقه، از حزب‌الله هستند.

در نتیجه، اهالی منطقه بقاع، بدون هیچ واهمه‌ای علناً طبقه سیاسی، شامل حزب‌الله را متهم می‌کند که کشور را به بدترین رکود اقتصادی و بحران مالی خود از زمان پایان جنگ داخلی در چند دهه‌ پیش کشانده است.

توقف ورود گازوئیل ایران

موضوعی که خشم شهروندان بقاع را برانگیخته‌، سیاست‌های حزب‌الله در این منطقه است، سیاستی که سال‌هاست بقاع را در فهرست «فقیرترین استان‌های لبنان» قرار داده است. حزب‌الله از عرضه گازوئیل ایرانی به آنها دست کشیده و آنها را برای مقابله با سرما و طوفان رها کرده است.

یکی از اهالی منطقه بقاع که نخواست نامش فاش شود، به «العربیه» گفت حزب‌الله در ابتدا به مردم وعده توزیع رایگان گازوئیل را داده بود، اما با این توجیه که اولویت توزیع با موسسات بهداشتی و ژنراتورهای خصوصی است، عملا این وعده را پس گرفت.

اقدامی صرفا نمایشی

او همچنین گفت: هیچکس از اهالی بعلبک -هرمل نمی‌تواند گازوئیل ایرانی تهیه کند، چرا که قیمت 20 لیتر آزاد آن با قیمت دولتی (تقریباً 300 هزار لیره لبنان)، تفاوت چندانی ندارد و این بدان معناست که حزب‌الله صرفا می‌خواست گازوئیل را برای مقاصد «نمایشی» وارد کند، بدون این که راه حلی پایدار برای بحران کنونی ارائه دهد.

منابع منطقه بقاع به «العربیه» گفتند که حزب‌الله در چند روز گذشته، ده‌ها تانکر حامل گازوئیل را از سوریه از طریق منطقه مرزی هرمل با سوریه، وارد کرده و تعدادی از آنها را در مناطق سنی‌نشین حام و معربون در نزدیکی شهر بعلبک و همچنین مناطقی در استان عکار در شمال لبنان توزیع کرده است.

مهار نارضایتی با پرداخت پول

یکی از فعالان مخالف حزب‌الله در بعلبک - هرمل نیز به «العربیه» گفت که حزب‌الله با پرداخت دو میلیون لیره (حدود 100 دلار) تلاش کرد تا خشم مردم حوزه خود را که در اثر بحران گازوئیل تشدید شده بود، مهار کند. در این راستا، این مبلغ به هر خانواده‌ای که عضو و هواداری از حزب‌الله داشته باشد، پرداخت می‌شود بدون این که مشخص شود این مبلغ در ماه‌های آینده، پرداخت خواهد شد یا نه.

او خاطرنشان کرد: »نارضایتی بر کانون حزب الله در بعلبک -هرمل حاکم شده و خشم زیادی در حال افزایش است که حاصل افزایش فقر، نیازمندی و بیکاری است.»

او همچنین ابراز امیدواری کرد که این خشم عمومی در انتخابات پارلمانی 25 ماه می آینده، در صندوق‌ها ترجمان عملی یابد؛ خصوصا که لیست‌هایی علیه حزب‌الله متشکل ازنامزدهای معتبر منطقه تشکیل شده است.

فروپاشی بی‌سابقه

شایان ذکر است که استان بعلبک -هرمل به‌عنوان کانون حزب‌الله، در ماه‌های گذشته، مانند سایر مناطق لبنان از نبود سوخت و ناپدید شدن آن از بازارها به دلیل احتکار و قاچاق، به شدت رنج برده است. این وضعیت، افکار عمومی شیعه و مردم کوچه و بازار را بر آن داشت تا واهمه را کنار گذاشته و صدای خود را در برابر رفتار ناهنجار حزب‌الله بلند کنند.

بحران اقتصادی لبنان با فلج و انسداد سیاسی نیز همراه بوده است که مانع از اتخاذ گام‌های اساسی در راستای اصلاحات به هدف متوقف ساختن فروپاشی و بهبود کیفیت زندگی مردم می‌شود که بیش از 80 درصد آن‌ها، زیر خط فقر بسر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید