جابجایی شبه‌نظامیان وابسته به ایران در «تدمر» سوريه از هراس حملات اسرائیل

اسرائیل در سال‌های اخیر حملات سنگینی را علیه مواضع سپاه قدس و شبه‌نظامیان نیابتی ایران در سوریه انجام داده، اما تل‌آویو به ندرت به این حملات نظامی اعتراف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دید‌بان حقوق بشر سوریه، یکشنبه 6 فوریه اعلام کرد، شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه از هراس حملات سنگین هوایی و موشکی اسرائیل مجبور به تغییر مواضع و مراکز نظامی خود شده‌اند.

بنا به این گزارش، شبه‌نظامیان وابسته به تهران مراکز خود در نزدیکی مرز اسرائیل با سوریه را به منطقه باستانی «تدمر» واقع در مرکز سوریه انتقال داده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفت، شمار زیادی از این نیروها در هتل «مریدین تدمر»، «زنوبیا»، و هتل‌های زنجیره‌ای «غسان سعد» در منطقه باستان‌شناسی «تدمر» مستقر شده‌ و موانعی را در ورودی هتل‌ها ایجاد کرده‌اند.

این نهاد حقوق بشری به نقل از منابع خود گفت، این شبه‌نظامیان مستقر در مناطق تحت کنترل رژیم اسد از ترس حملات هوایی و موشکی اسرائیل به طور مرتب مکان‌های خود را به صورت دوره‌ای تغییر می‌دهند.

شهر تاریخی و باستانی «تدمر» یک منطقه استراتژیک بین شرق و غرب سوریه به شمار می‌رود. این منطقه پیشتر تحت کنترل «داعش» بود. اما بعدها با کمک روسیه از دست داعش خارج و به کنترل ارتش سوریه درآمد.

پس از خروج داعش از این منطقه صدها خانواده غیر سوری در خانه‌های متروکه شهرندان سوری که بر اثر جنگ داخلی آواره شده‌اند، مستقر شدند.

تدمر در سال 2017 با حمله زمینی ارتش سوریه و پوشش هوایی روسیه از دست داعش آزاد شد.

گفتنی است، اسرائیل در سال‌های اخیر حملات سنگینی را علیه سپاه قدس و شبه‌نظامیان نیابتی ایران در سوریه انجام داده و شماری از فرماندهان و نیروهای این شبه‌نظامیان را کشته است، اما به ندرت به این حملات سنگین نظامی اعتراف کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید