تاکید مجدد پادشاهی عربی سعودی بر مبارزه با تروریسم

نماینده سعودی: ریاض بزرگترین شریک سازمان ملل متحد برای ایجاد مرکز مبارزه با تروریسم در سطح جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی شامگاه شنبه 5 فوریه بار دیگر بر تعهد قاطع و علاقه خود به مبارزه با تروریسم و همکاری و مشارکت با سازمان‌های بین‌المللی در چارچوب تلاش‌های جهانی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری سعودی «واس»، محمد العتیق، مشاور هیئت دائمی سعودی در سازمان ملل متحد، در جریان نشست سالانه سفیران کشورهای عضو «مرکز مقابله با تروریسم» که در سال 2011 تاسیس شد، گفت: «نقش سعودی در مشارکت با سازمان ملل متحد برای مبارزه با تروریسم به عنوان یکی از بزرگترین شرکا در ایجاد مرکز مبارزه با تروریسم بسیار مهم و اساسی بوده است».

او افزود: «ریاض همچنین نقشی محوری در ریاست شورای مشورتی مرکز مقابله با تروریسم و حمایت و پشتیبانی از اعضای این مرکز ایفا می‌کند.»

محمد العتیق با تاکید بر پیشگامی سعودی در همکاری با سازمان ملل درباره مبارزه با تروریسم گفت: «یادداشت تفاهم سه جانبه میان مرکز مبارزه با تروریسم سازمان ملل متحد، موسسه اعتدال (مرکز جهانی مبارزه با ایدئولوژی افراطی) و دانشگاه نایف برای علوم امنیتی عربی که در سال 2021 به امضا رسید، به تقویت همکاری‌ها در این زمینه انجامیده است.»

او تاکید کرد که «سعودی از طریق همکاری با نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل در توسعه برنامه‌های جامع مبارزه با تروریسم با اولویت‌های منطقه‌ای به صورت فعالانه مشارکت کرده است».

العتیق افزود: «این اولویت‌ها بر تبادل اطلاعات و شیوه‌های بهتر جهت اجرای برنامه‌های عملیاتی از طریق برگزاری مراکز تحقیقاتی بین‌المللی و بحث درباره موضوعات مهمی مانند فعالیت‌های مربوط به ظرفیت‌سازی، امنیت مرزی و امنیت سایبری، مبارزه با سوء استفاده از اینترنت برای مقاصد تروریستی و مبارزه با تامین مالی تروریسم تمرکز دارد».

رویکرد نرم‌افزارانه

العتیق اظهار داشت، پادشاهی عربی سعودی از رویکرد نرم در مبارزه با تروریسم از طریق کمپین‌های آگاهی‌سازی، مشارکت جوانان، ترویج مدارا و مراقبت از قربانیان تروریسم حمایت می‌کند.

او خاطرنشان کرد که ریاض برای ترویج فرهنگ صلح و گفت‌وگو اهمیت زیادی قائل است و مرحله جدیدی از همکاری میان مرکز بین‌المللی گفتگوی ادیان و موسسه فرهنگی ملک عبدالله بن عبدالعزیز در زمینه ترویج صلح میان پیروان مختلف ادیان و فرهنگ‌ها را آغاز کرده است.

العتیق خاطرنشان کرد، دو نهاد مذکور در چارچوب ابتکار عمل «اتحاد تمدن‌ها» برای تدوین یک برنامه عملیاتی با هدف حفاظت و مقابله با حملات علیه عبادتگاه‌ها و نمازگزاران در سراسر جهان با یکدیگر همکاری می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید