هوشیار زیباری: به همراه جریان صدری‌ها می‌توانیم قانون را در عراق حاکم کنیم

زیباری گفته که مایل نیستیم عراق به میدان جنگ و مکانی برای آسیب به کشورهای همسایه تبدیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هوشیار زیباری، نامزد پست ریاست جمهوری در عراق تصریح کرد که ائتلاف فراکسیون کردها با جریان صدری‌ها و فراکسیون حاکمیت قانون، هماهنگ و قدرتمند است و می‌تواند «قانون» را در عراق حاکم کند.

زیباری شامگاه جمعه 4 فوریه به خبرگزاری عراق گفت، همه ما درباره حاکمیت قانون در کشور به‌ویژه کنترل گروه‌های مسلح و ادغام آنها در نیروهای مسلح رسمی اتفاق نظر داریم.

او با اشاره به این که ائتلاف سه‌گانه کردها، صدری‌ها و سنی‌ها هیچ برنامه‌ای برای حذف «حشد الشعبی» ندارند، از وجود اختلاف درونی میان گروه‌ها و نمایندگان شیعه ابراز نگرانی کرد.

زیباری تاکید کرد که نمایندگانی از «اتحادیه میهنی کردستان» به مدت 17 سال ریاست جمهوری عراق را برعهده داشتند و هم اکنون ما (حزب دموکرات کردستان) باید فرصت حضور در این موقعیت را تجربه کنیم.

او‌ با اظهار این که عراق را مجددا به جایگاه عربی و اسلامی‌اش باز می‌گردانیم، تصریح کرد که «مایل نیستیم عراق به میدان جنگ و مکانی برای آسیب به کشورهای همسایه تبدیل شود.»

مقتدى صدر
مقتدى صدر

پیش از این مقتدی صدر، رهبر فراکسیون صدری‌ها در پارلمان عراق از نمایندگان وابسته به فراکسیون خود خواست که در صورت عدم توافق با زیباری به او رای اعتماد ندهند.

رقابت میان زیباری و صالح

مقام ریاست جمهوری عراق هم‌اکنون شاهد رقابت میان هوشیار زیباری از حزب دموکرات کردستان و برهم صالح، عضو اتحادیه میهنی کردستان و رئیس جمهوری کنونی عراق است.

قرار است پارلمان عراق طی جلسه‌ای در روز دوشنبه آینده رئیس جمهوری آینده کشور را انتخاب کند.

برهم صالح
برهم صالح

در جریان انتخاب پارلمانی اخیر عراق، فراکسیون صدری‌ها با 73 کرسی پیروز انتخاب اعلام شد و پس از آن ائتلاف «تقدم» با 37 کرسی، ائتلاف «دولت قانون» با 33 کرسی و حزب دموکرات کردستان با 31 کرسی در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

با این حال برخی گروه‌های وابسته به ایران پس از شکست سخت در انتخابات با تشکیل «کمیته هماهنگی» تلاش کردند نتایج انتخابات را تغییر دهند اما دادگاه عالی عراق بر صحت نتایج انتخابات تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید