شهر حرض در استان حجه به محاصره کامل ارتش ملی یمن در آمد

ائتلاف عربی از آغاز عملیات نظامی در صنعا و چند استان یمن خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای «تیپ یمن السعید» وابسته به «منطقه پنجم نظامی ارتش یمن» پس از محاصره کامل شهر مرزی «حرض» در استان حجه و تصرف پایگاه راهبردی «المحصام»، پیشرفت‌های چشمگیری در روزهای اخیر محقق کردند.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی منطقه پنجم نظامی ارتش یمن، یحیی حسین صلاح، فرمانده این منطقه در اظهاراتی اعلام کرد، نیروهای ارتش توانستند پس از تصرف پایگاه المحصام در شرق شهر حرض، این شهر را کاملا محاصره کنند.

این فرمانده ارتش یمن تاکید کرد که عملیات نظامی ارتش منجر به محاصره این شهر شده و باتوجه به قطع خطوط پشتیبانی حوثی‌ها، این شبه‌نظامیان اگر خود را تسلیم نکنند، با خطر مرگ مواجه هستند.

نیروهای ارتش یمن در اطراف شهر حرض
نیروهای ارتش یمن در اطراف شهر حرض

منطقه عملیات

ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن نیز اعلام کرد که عملیاتی نظامی را برای اهداف مشروع خود در صنعا، پایتخت یمن و برخی دیگر از استان‌های این کشور آغاز کرده است.

ائتلاف عربی، بامداد شنبه 5 فوریه خبر داد که راه‌های منتهی به شهر «حرض» در یمن، بخشی از محدوده این عملیات هستند.

به گفته ائتلاف، این عملیات در پاسخ به تهدید و همچنین ضرورت نظامی برای محافظت از جان شهروندان غیرنظامی در برابر حملات خصمانه شبه‌نظامیان حوثی صورت می‌گیرد.

محاصره کامل شهر حرض توسط ارتش ملی یمن
محاصره کامل شهر حرض توسط ارتش ملی یمن

پاکسازی شهر حرض

ائتلاف عربی پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که «تیپ‌ یمن السعید»، پاکسازی میادین مین حوثی‌ها در شهر آزادشده حرض در استان حجه را آغاز کرده است.

این بیانیه از غیرنظامیان برای عدم بازگشت به منازل خود جهت دور ماندن از هر گونه خطر جانی تاکید کرده است و افزوده که عملیات امدادی در مناطق آزادشده شهر حرض پس از انجام عملیات مین‌‌زدایی آغاز خواهد شد.

بر اساس این بیانیه، پیشروی تیپ‌ یمن السعید در تمامی محورها با برخورداری از پشتیبانی ائتلاف عربی تا دستیابی به کلیه اهداف از پیش تعیین‌شده ادامه خواهد داشت.

جنگنده‌های ائتلاف عربی
جنگنده‌های ائتلاف عربی

16حمله هوایی ائتلاف در مارب و حجه

ائتلاف عربی جمعه هم اعلام کرد، در جریان عملیات پشتیبانی هوایی جنگنده‌های آن، ظرف 24 ساعت 16 حمله و هدف‌گیری دقیق هوایی علیه مواضع شبه‌نظامیان حوثی در دو استان‌ مارب و حجه انجام شده که طی آن ده‌ها شبه‌نظامی حوثی‌ کشته و زخمی و 9 خودروی نظامی آنها منهدم شد.

به گزارش منابع «العربیه»، در عملیات سحرگاه جمعه، ارتش یمن در چندین محور به سوی منطقه «الساحل» پیشروی داشته و تیپ‌ یمن السعید نیز در منطقه پنجم نظامی به سوی شهر حرض در استان حجه پیشروی کرد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، شبه‌نظامیان حوثی در جبهه‌های مختلف در مصاف با نیروهای ارتش ملی یمن، شکست سنگینی متحمل شده و مجبور به عقب‌نشینی شدند.

نیروهای ارتش در این عملیات‌ها با برخورداری از پشتیبانی ائتلاف، اهداف وابسته به شبه‌نظامیان حوثی را مورد هدف شدید حملات توپخانه‌ای و موشکی خود قرار دادند.

نیروهای ارتش ملی یمن طی هفته‌های گذشته در جبهه‌های شبوه، مارب، حجه، البیضا و اخیرا در جبهه صعده در عملیاتی گسترده که خسارات سنگینی به حوثی‌ها وارد کرد، پیشروی‌های چشمگیری را محقق ساختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید