جانشین عبدالله قرداش، رهبر «داعش» چه کسی خواهد بود؟

جو بایدن: رهبر داعش در اقدامی بزدلانه و مأیوس خود را منفجر کرده و به همراه اعضای خانواده‌‌اش کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی کشته شدن عبدالله قرداش، رهبر ارشد گروه «داعش» و همراهان او در اثر انفجار کمربند انفجاری، طی عملیات نیروهای آمریکایی در شمال غرب سوریه، در حال حاضر موضوع جانشینی قرداش، در کانون توجه محافل سیاسی امنیتی قرار گرفته است.

در همین راستا خبرنگار «العربیه» گزارش داد که یک عراقی ملقب به «العیساوی»، جانشین رهبر داعش می‌شود که در سحرگاه پنج‌شنبه 3 فوریه در جریان عملیات کماندویی نیروهای آمریکایی در منطقه اطمه در نزدیکی شهر ادلب در شمال غرب سوریه، کمربند انفجاری خود را منفجر کرده و به زندگی خود و همراهانش پایان داد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا طی سخنرانی در این‌باره گفت که رهبر داعش در اقدامی بزدلانه و مأیوس خود را منفجر کرده و به زندگی خود و اعضای خانواده‌‌اش پایان داد.

عبدالله قرداش جانشین ابوبکر البغدادی شده بود که او نیز در عملیات نظامی آمریکا در سال 2019 در ادلب کشته شد. تنها حدود یک هفته پس از کشته شدن البغدادی بود که گروه داعش علنا انتصاب عبدالله قرداش ملقب به «ابوابراهیم الهاشمی القرشی» به عنوان جانشین البغدادی را اعلام کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا به «العربیه» گفت که انتصاب سریع عبدالله قرداش به عنوان رهبر جدید داعش در آن تاریخ، به این گروه امکان بخشید تا انسجام تشکیلاتی و رهبری خود را بازیافته و وحدت خود را پس از شکست‌های بزرگ و ناکامی‌های این گروه در سطح منطقه‌ای در اوایل همان سال به نمایش بگذارد.

عبدالله قرداش
عبدالله قرداش

تبار و نام واقعی قرداش

نام واقعی این رهبر ارشد داعش، امیر محمد سعید عبدالرحمن محمد مولا، متولد 1976 است که اصالتاً ترکمن اهل عراق است که با نظریه‌پردازی‌های تندرو خود در پی‌گیری اهداف گروه داعش شهرت دارد.

او علاوه بر لقب ابو‌ابراهیم الهاشمی القرشی، القاب متعددی دیگری از جمله حجی عبدالله قرداش، ابوعمر الترکمانی، استاد احمد، داشت.

قرداش دستور کشتن، تنزل رتبه و زندانی کردن بسیاری از اعضای داعش را به اتهام نافرمانی یا شکست ایدئولوژیک صادر کرده بود و احتمالاً عامل اصلی تلاش این گروه در سال 2014 برای قتل عام و به بردگی کشیدن ایزدی‌ها بوده است.

عناصر داعش
عناصر داعش

ابتدای کار او در القاعده

او در مارس 2007 به سازمان القاعده عراق پیوست که پیش از «داعش» در عراق حضور داشت. قرداش در القاعده عراق به عنوان مدرس فقه، قاضی و معاون والی موصل فعالیت می‌کرد.

قرداش با تصدی مناصب گوناگون در داعش، جایگاه و تجربه بالایی به دست آورده و به عنوان «قاضی شرع» این گروه در عراق و پس از آن به عنوان «قاضی القضات شرع» برای داعش کار کرد.

قرداش همچنین به عنوان پیک، میان رهبران ارشد داعش از جمله البغدادی در رفت و آمد بود و نهایتا هم در اوت 2017، سمت معاون رهبر این گروه را در دست گرفت.

 ابوبکر البغدادی
ابوبکر البغدادی

خیانت به هم‌قطاران

وی در مدت تصدی معاونت رهبری داعش از اوت 2017 تا زمان مرگ ابوبکر البغدادی، بر عملیات روزانه این سازمان نظارت داشت و از ارتباط نزدیکی با دیگر رهبران ارشد داعش برخوردار بود.

او که در چندین منطقه از جمله موصل در عراق و البوکمال، دشیشه، هجین، المیادین و ادلب در سوریه تردد داشت، در ژانویه 2008، به دست نیروهای ارتش آمریکا در موصل دستگیر شد و در دوران بازداشت، به ده‌ها عضو داعش خیانت کرد و اطلاعات ارزشمندی را در مورد رهبران ارشد داعش فاش کرد که در موصل عهده‌دار مناصب «شرعی»، اداری و نظامی بودند.

قرداش در مارس 2020، طبق فرمان اجرایی 13224، به عنوان تروریست جهانی قلمداد شد و مبلغ 10 میلیون دلار پاداش مالی از سوی خزانه‌داری ایالات متحده برای اطلاعاتی که بتواند به دستگیری او بیانجامد، مقرر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید