ائتلاف بین‌المللی: «داعش» شکست خورده ولی تهدیدهای آن پابرجا است

مدیر گروه مستشاران نظامی ائتلاف بین‌المللی: گروه داعش بسیار کوچک شده اما قابلیت تحرک آن بالا رفته و همچنان به دنبال اهداف ضعیف است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا برای مبارزه با گروه «داعش» تاکید کرد که این گروه در منطقه شکست خورده و نمی‌تواند مساحت‌های گسترده‌ای را به کنترل بگیرد ولی به‌رغم این تهدیدهای آن همچنان ادامه دارد.

نیک دوسیچ، مدیر گروه مستشاران نظامی ائتلاف بین‌المللی جمعه 4 فوریه توضیح داد که این «به معنی عدم وجود تهدیدهای مستمر داعش نیست».

او در توصیف وضعیت کنونی گروه داعش، گفت:« این گروه بسیار کوچک شده اما قابلیت تحرک و جابجایی آن بالا رفته و همچنان به دنبال اهداف ضعیف است.»

دوسیچ افزود: «برای همین منظور تمرکز بیشتر بر ادامه تاکید بر شکست دادن داعش از طریق ارائه مشاور‌ه‌های نظامی است. و اهمیت این مرحله به تقویت توانمندی‌های نیروهای امنیتی عراقی و نیروهای پیشمرگه و همچنین تقویت قابلیت‌‌های آنها برای تضمین شکست دائمی داعش است.»

«شکست دائمی داعش»

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در همکاری با نیروهای شرکای خود، طی دوره‌ای با ارائه «مشاوره، کمک و ارتقای قابلیت‌ها» به واگذاری ماموریت اساسی حفظ «شکست دائمی» داعش ادامه می‌دهد.

در این بیانیه توضیح داده شده که مهمترین راهکار در این زمینه ارائه «مشاوره» در فرماندهی عملیات مشترک عراق در بغداد و همچنین در مرکز هماهنگی اقلیم کردستان عراق در استان اربیل است.

همچنین تبیین شده که «در هر دو مرکز مشاوران از کشورهای مختلف عضو ائتلاف بین‌المللی در کنار نیروهای امنیتی عراق و نیروهای پیشمرگه برای کمک در ایجاد راهکارهایی برای چالش‌های موجود در شرایط دشوار فعالیت می‌کنند.»

حمایت از نیروهای عراق و پیشمرگه‌

افزون بر این ائتلاف بین‌المللی تاکید کرد که به طور روزانه مشاوره‌های لازم را به فرماندهان عالی و فرماندهان نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگه اقلیم کردستان در سطح عملیاتی ارائه می‌دهد.

شایان ذکر است که نیروهای آمریکایی پنج‌شنبه عملیاتی را در شمال غرب سوریه انجام دادند که در جریان آن عبدالله قرداش، رهبر داعش، ملقب به «ابو ابراهیم الهاشمی القرشی» کشته شد.

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده «سنتکام» درباره این عملیات گفت که نیروهای آمریکایی به رهبر داعش پیش از آن‌که اقدام به منفجر کردن خود و همسرش بکند، فرصت داده بودند که خود را تسلیم کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز پنج‌شنبه طی سخنرانی خود در این‌باره گفت که رهبر داعش در اقدامی «بزدلانه و مأیوس» خود را منفجر کرده و به زندگی خود و اعضای خانواده‌‌اش پایان داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید