پنتاگون: ارتقای توانایی‌های نظامی آمریکا در خلیج واکنشی به افزایش تهدیدهاست

یو‌اس‌اس‌کول، ناوشکنی از کلاس «آرلی برک» است که علاوه بر تجهیزات هجومی، یک ناوشکن دفاعی نیز محسوب می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ارسال تجهیزات نظامی جدید به منطقه خلیج توسط «پنتاگون»، حاکی از بازبینی مواضع آمریکا در منطقه و در برابر خطرهایی است که واشینگتن و کشورهای این منطقه را تهدید می‌کند.

پنتاگون در بیانیه‌ای به مناسبت تماس لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولی‌عهد ابوظبی اعلام کرد که آمریکا علاوه بر همکاری در زمینه «هشدار سریع» و پدافند هوایی، یک ناوشکن و تعدادی جنگنده نسل پنجم را به منطقه اعزام می‌کند.

موشک دوربرد «تاماهاک»

شماری از مقامات وزارت دفاع آمریکا و «منابعی نظامی» در گفت‌وگو با «العربیه» عنوان کردند که اعزام ناوشکن «یو‌اس‌اس‌کول» به آب‌های خلیج، به این معناست که آمریکایی‌ها به‌دنبال اعزام تجهیزات نظامی بیشتری به منطقه هستند.

یو‌اس‌اس‌کول، ناوشکنی از کلاس «آرلی برک» است که علاوه بر تجهیزات هجومی، یک ناوشکن دفاعی نیز محسوب می‌شود.

این ناوشکن توانایی خنثی‌سازی حملات هوایی و دریایی را داشته و از موشک‌های «تاماهاک» که برد آن‌ها به 2500 کیلومتر می‌رسد، استفاده می‌کند.

بر این اساس، این ناوشکن می‌تواند در حالی که در آب‌های خلیج حرکت کند، هدفی مانند یک پایگاه موشکی در یمن را نیز نابود کند.

منابع نظامی در گفت‌وگو با «العربیه» تصریح کردند که این ناوشکن می‌تواند در عملیات‌های گشت‌زنی، بازرسی، کشف تسلیحات و موشک‌های ایران نیز مشارکت کند.

شایان ذکر است که ایران از طریق بنادر خود و به صورت قاچاقی، تسلیحاتی را از دریای عرب، به شبه‌نظامیان حوثی‌ ارسال می‌کند.

جنگنده‌های نسل پنجم

منابع العربیه خبر دادند که جنگنده‌های نسل پنجم ارسالی آمریکا به منطقه، از نوع «اف22» خواهد بود. این جنگنده‌ها قابل ردیابی توسط رادار نیستند و می‌توانند تا مسافت 1850 مایلی پرواز کنند.

به گفته این منابع، اعزام این جنگنده‌ها به خلیج، بیانگر تصمیم آمریکا برای تقویت توان هوایی خود در منطقه و خنثی‌سازی تهدیدها است.

این منابع در ادامه افزودند، واشینگتن می‌خواهد این پیام را به ایران و حوثی‌ها ارسال کند که دولت جو بایدن آمادگی استفاده از نیروی نظامی را دارد. تجهیزات جدید آمریکا در منطقه نشان می‌دهد که اگر دولت بایدن دست به اقدامی نظامی بزند، تنها در جهت محافظت از مراکز و پادگان‌های نظامی نبوده بلکه آماده است که به اهداف دور دست نیز حمله کند.

شایان ذکر است که که واشینگتن پیشتر تعدادی جنگنده «اف18» را به سعودی ارسال کرده بود. این اقدام با هدف پشتیبانی از نیروهای آمریکا در منطقه صورت گرفته بود. تجهیزات نظامی جدید آمریکا در منطقه نشان می‌دهد که این کشور به‌دنبال تقویت توان هجومی خود برای حمله به اهداف دوردست است.

باتری‌های جدید ارسال نخواهد شد

تجهیزات نظامی اعزامی آمریکا به منطقه شامل باتری پدافندهای ضد موشکی مانند «پاتریوت» و «تاد» نخواهد بود. با این وجود، واشینگتن‌ تاکید کرده است که همکاری‌ خود را در زمینه «هشدار سریع» افزایش خواهد داد.

آمریکایی‌ها اطلاعات زیادی درباره روش‌های جمع‌آوری اطلاعات در منطقه ارائه نکرده‌اند اما گزارش‌هایی که توسط خبرنگاران به بیرون درز کرده نشان می‌دهد، واشینگتن از ارتفاع بالا و به صورت هوایی، یمن را تحت نظر دارد.

مقامات آمریکایی در گفتگو با العربیه، از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده اما گفتند، آمریکا تمام اقدامات لازم را برای حمایت نیروها و منافع خود در منطقه انجام خواهد داد.

عدم تکذیب اطلاعات درز رفته نشان می‌دهد، مقامات آمریکایی با وجود عدم پشتیبانی نظامی از ائتلاف عربی در یمن، حق پشتیبانی از نیروهای خود را محفوظ دانسته و به‌دنبال حمایت از متحدانش در خلیج است تا از کشور و شهروندان خود دفاع کنند.

تشدید تهدیدها از سوی ایران

عملکرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در یک سال گذشته، مشابه عملکرد دولت‌های پیشین این کشور به ویژه دموکرات‌ها بوده است. دولت بایدن در ابتدا درمورد شمار نیروهای خود در منطقه تجدیدنظر کرد. در ادامه و در جریان خروج این کشور از افغانستان، واشینگتن تجهیزات نظامی خود را به سطوح بالاتری ارتقا داد. پس از آن تصمیم گرفت ناوهای هواپیمابر خود را از منطقه خارج کرده و از تعداد کشتی‌های جنگی خود کاهش دهد. در همین راستا هواپیماهای راهبردی «بی52» را نیز از منطقه خارج کرد. شایان ذکر است که این کشور پیشتر باتری‌ سامانه‌های ضد موشکی پاتریوت را از منطقه خارج کرده بود.

موشک‌های نقطه‌زن ایران و ارسال آن‌ به شبه‌نظامیان وابسته به این کشور در یمن، عراق، سوریه و لبنان برای کشورهای منطقه و آمریکا خطرآفرین است.

با حملات شبه‌نظامیان حوثی به سعودی، حملات اخیر آن‌ها به امارات متحده عربی و حمله به پایگاه هوایی «الظفره» که محل استقرار بیش از دو هزار سرباز آمریکایی است، دولت بایدن مانند دولت‌های پیشین آمریکا، تلاش می‌کند تا توانایی‌های نظامی ایالات متحده در منطقه را تقویت کند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در اظهاراتی، ضمن اشاره به افزایش خطر اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه، گفته بود که واشینگتن همکاری با شرکای خود در منطقه را برای مقابله با خطر تهدیدهای ایران گسترش می‌دهد.

مقامات آمریکایی در گفت‌وگو با العربیه تاکید کردند که اقدام پیشین آمریکا در چند ماه گذشته، مبنی بر کاهش نیروهای خود در منطقه، رویکرد اشتباهی نبوده و اعزام مجدد این نیروها به منطقه را، واکنشی به تشدید خطرها و بازگشت تهدیدها دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید