نشنال اینترست: سناریوی اسرائیل برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران

انتخاب نوع مهمات و آگاهی از توانایی‌ها و محدودیت‌های آن بخش مهمی از برنامه‌ریزی را تشکیل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبگاه آمریکایی «نشنال اینترست» در مقاله‌ای سناریوی حمله احتمالی اسرائیل به ایران را بررسی کرده است.

به گفته این وبگاه، به منظور ایجاد آمادگی عملیاتی جدید علیه رژیم ایران، نیروی هوایی اسرائیل مجبور خواهد شد تغییرات چشمگیری در برنامه کاری فعلی خود ایجاد کند، که شامل تغییر در قابلیت‌های عملیاتی، افزایش پرسنل، سیستم‌های تسلیحاتی، مهمات و اطلاعات است.

از آنجا که ایران در محدوده عملیاتی هزار مایلی قرار می‌گیرد که محدوده پروازی بسیار طولانی است، عملیات نیاز به آماده‌سازی در حوزه‌های مختلف دارد. این به این معنی است که نیروی هوایی اسرائیل باید توانایی‌های خود در زمینه اطلاعت، طول پرواز، مقابله با تهدیدات سر راه، و پیش‌بینی آب و هوا را به حداکثر برساند.

چنین ماموریت طولانی به این معنی است که هواپیماها در آستانه ظرفیت سوختی خود عمل می‌کنند. بنابراین، میزان سوخت هواپیما از عوامل مهم طراحی عملیات خواهد بود. انتخاب نوع مهمات و آگاهی از توانایی‌ها و محدودیت‌های آن نیز بخش مهمی از برنامه‌ریزی را تشکیل می‌دهد.

از آنجا که چنین عملیاتی چندین ساعت طول می‌کشد و طی آن هواپیماها برای مدتی طولانی در هوا هستند، احتمالاً دشمن فرصت‌ برای شناسایی آنها و آمادگی برای مقابله با آنها خواهد داشت. لذا نیروی هوایی اسرائیل باید برای وضعیت «عدم غافلگیری» دشمن آماده باشد.

علاوه بر این، اینکه عملیات علیه تاسیسات هسته‌ای تسلیحاتی ایران با یک یا دو موج هواپیمای جنگنده صورت می‌گیرد، تاثیر زیادی بر طراحی عملیات خواهد گذاشت، چرا که در صورت استفاده از بیش از یک موج، عامل غافلگیری قطعا از بین می‌رود.

«نشنال اینترست» در نهایت یادآوری می‌کند که هر گونه عملیات علیه رژیم ایران، کارزار روزانه «منطقه خاکستری» اسرائیل علیه نیروهای نیابتی شبه‌نظامی ایران در خاورمیانه از جمله در لبنان و نوار غزه را تحت تاثیر قرار خواهد داد، و لذا باید برای هدف قرار دادن جبهه‌های نزدیک اسرائیل نیز برنامه داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید