سفر وزیر دفاع اسرائیل به بحرین در بحبوحه تشدید تنش‌ها در خلیج

بحرین، امارات و اسرائیل بر اساس نگرانی‌های مشترک بابت تخاصم رژیم ایران «پیمان ابراهیم» را با میانجیگری ایالات متحده امضا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در سایه تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج پس از حملات موشکی شبه‌نظامیان حوثی به امارات متحده عربی، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه به بحرین سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه 2 فوریه، وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد بنی گانتز به منامه سفر کرده است تا با مقامات این کشور یک توافقنامه همکاری امنیتی امضا کند.

این در حالی است که اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل نیز به امارات سفر کرده است. روز دوشنبه سامانه‌های دفاعی این کشور موشکی که حوثیان شورشی شلیک کرده بودند را رهگیری و سرنگون کرد. این سومین حمله از این دست در دو هفته گذشته توسط حوثی‌ها به امارات است.

پس از این حملات موشکی، ایالات متحده اعلام کرد که یک ناوگان خود شامل جت‌های جنگنده پیشرفته را برای کمک به امارات می‌فرستد و علاوه بر آن در منطقه خلیج رزمایش دریایی گسترده‌ای برگزار می‌کند که اسرائیل و کشورهای عربی نیز در آن شرکت دارند.

گانتز سوار بر یک هواپیمای ترابری نیروی هوایی اسرائیل به بحرین سفر کرد. این اولین بار است که یک فرمانده نظامی عالی‌رتبه اسرائیل از بحرین دیدار می‌کند. خبرگزاری دولتی بحرین اعلام کرد که گانتز و هیأت همراه او مورد استقبال عبدالله بن حسن النعیمی وزیر دفاع بحرین قرار گرفتند.

به گزارش «رویترز»، بحرین، امارات و اسرائیل در سال 2020 بر اساس منافع تجاری و نگرانی‌های مشترک بابت توسعه‌طلبی و تخاصم رژیم ایران «پیمان ابراهیم» را با میانجیگری ایالات متحده امضا کردند، و سودان و مراکش نیز بعدا به این معاهده پیوستند.

بحرین در سپتامبر سال گذشته میزبان یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل بود، که بالاترین سطح ارتباط از زمان انعقاد پیمان ابراهیم بود. با نظر به خطر ایران، نیروهای دریایی امارات، بحرین، اسرائیل و فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده «سنتکام» در ماه نوامبر رزمایشی دریایی در دریای سرخ برگزار کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید