بایدن: عبدالله قرداش، رهبر «داعش» در حمله آمریکا خود را منفجر کرد

رئیس جمهوری آمریکا: رهبر داعش در اقدامی بزدلانه و مأیوس خود را منفجر کرده و اعضای خانواده‌‌اش را کشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از کشته شدن «عبدالله قرداش»، رهبر گروه «داعش»، ملقب به «أبی ابراهیم القرشی» طی عملیات هوایی نیروهای آمریکایی در خاک سوریه خبر داد.

پس از گزارش‌های ضد و نقیض درباره فرد هدف قرار گرفته در جریان هلی‌برد و حمله نیروهای کماندویی آمریکا در منطقه اطمه در نزدیکی شهر ادلب در شمال غرب سوریه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پنج‌شنبه 3 فوریه، اعلام کرد که عبدالله قرداش، رهبر داعش ملقب به «أبی ابراهیم القرشی» در این عملیات کشته شده است.

بایدن در سخنرانی خود در این‌باره تاکید کرد که در جریان عملیات در منطقه اطمه در ادلب، نیروهای آمریکایی متحمل هیچ تلفاتی نشدند.

او در سخنان خود گفت که رهبر کشته شده داعش هیچ اهمیتی برای افراد خانواده خود قائل نبود و آنها را با منفجر کردن کمربند انفجاری کشت.

رئیس جمهوری ایالات متحده در توصیف این اقدام قرداش، گفت:« رهبر داعش در اقدامی بزدلانه و مأیوس خود را منفجر کرده و اعضای خانواده‌اش را کشت.»

پیش از این نیز یکی از مسئولان آمریکایی گفته بود رهبر ارشد گروه «داعش» با آغاز عملیات کماندوهای آمریکایی، بمبی را منفجر کرد که باعث کشته شدن او و اعضای خانواده‌اش شد.

به گزارش خبرنگار «العربیه» رهبر داعش که طی این عملیات نیروهای آمریکایی کشته شده در سال 2007 نیز دستگیر شده بود.

کشته شدن همسران قرداش

در این رابطه منابع «العربیه» فاش کردند که 3 زن در میان کشته شدگان این عملیات هستند که احتمالا همسران قرداش باشند و با اقدام انتحاری فردی در داخل منزل قرداش در اطمه، کشته شدند.

وزارت دفاع آمریکا صبح پنج‌شنبه 3 فوریه، در بیانیه‌ای از اجرای ماموریت نیروهای ویژه آمریکا در راستای مبارزه با تروریسم در شمال غرب سوریه خبر داد و در این‌باره گفت: «این ماموریت موفقیت‌آمیز بوده و طی آن آسیبی به نیروهای آمریکایی نرسید.»

پنتاگون اما در این بیانیه، هویت افراد هدف قرار گرفته در این عملیات را فاش نکرد و افزود که اطلاعات تکمیلی را متعاقبا منتشر خواهد کرد.

از سویی دیدبان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد که در جریان عملیات هلی‌برد پس از نیمه شب چهارشنبه و در پی بیش از دو ساعت درگیری ، دست کم 13 نفر از جمله سه زن کشته شدند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، این بزرگترین عملیات از زمان عملیات واشنگتن در 27 اکتبر 2019 است که منجر به کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر سابق داعش شد که آن هم در ادلب انجام شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید