چگونه هکرهای ایرانی در سال 2021 به بسیاری از نهادهای اسرائیلی حمله کردند؟

هکرهای ایرانی «عصای موسی» در سال گذشته اهدافی را در کشورهای اسرائیل، ترکیه، ایتالیا، آلمان و آمریکا مورد هدف قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش «سایبریزن» که یک شرکت مربوط به فناوری اطلاعات در آمریکا است، ایران و گروه‌های نیابتی این کشور در سال گذشته، ده‌ها مؤسسه دولتی و خصوصی اسرائیلی را هک کرده‌اند.

این گزارش که سه‌شنبه 2 فوریه منتشر شد، نشان می‌دهد هدف هکرهای ایرانی در این حملات، علاوه بر جاسوسی و سرقت اطلاعات حساس، ایجاد خسارت گسترده و آغاز هرج و مرج بین شرکت‌های اسرائیلی بوده است.

سایبریزن در این گزارش بر فعالیت گروه «عصای موسی» تمرکز کرده است. این گروه حملات سایبری مختلفی را علیه اهدافی در کشورهایی مانند اسرائیل، ایتالیا، هند، آلمان، شیلی، ترکیه، امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا انجام داده‌ است.

این گزارش در این زمینه افزود: «سایبریزن در ماه‌های گذشته فعالیت گروه هکرهای ایرانی موسوم به عصای موسی را ردیابی کرده است. این گروه برای اولین بار در اکتبر سال 2021 مشاهده شده و ادعا کرد که انگیزه آن‌ها آسیب به شرکت‌های اسرائیلی از طریق سرقت اطلاعات حساس و افشای آن‌هاست.»

روزنامه «جروزالم‌پست» با استناد به اظهارنظر چندین مقام فعلی و سابق اداره ملی سایبری اسرائیل، آژانس امنیت این کشور و «واحد 8200» ارتش اسرائیل خبر داده است، فعالیت گروه عصای موسی، بیش از آن‌که مربوط به تکنولوژی روز باشد، بر تحقیق و بررسی نهادهایی که از ساختار دیجیتالی ضعیفی برخوردار هستند، متمرکز شده است.

بر اساس گزارش سایبریزن، رفتار گروه عصای موسی حاکی از آن است که این گروه با جاسوسی و خرابکاری به دنبال «پیشبرد اهداف ژئوپلیتیکی تهران» و «ایجاد آسیب و گسترش ترس» در بین شرکت‌های اسرائیلی است.

همزمان روزنامه اسرائیلی «کلکالیست» خبر داد که گروه عصای موسی اقدام به هک اطلاعات شرکت دفاعی «رافائل» کرده است.

با این وجود این گزارش تصریح نکرده است که داده‌های هک‌شده حاوی اطلاعات حساس درباره پدافند موشکی «گنبد آهنین» اسرائیل و سایر پدافندهای تسلیحاتی این کشور بوده و یا خیر.

شرکت رافائل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این یک حادثه مجزا است که در آن اطلاعات طبقه‌بندی نشده در شبکه خارجی شرکت مورد هدف قرار گرفت.»

بر اساس گزارش جروزالم‌پست، گروه عصای موسی در سال گذشته موفق شد داده‌های مربوط به «صنایع هوافضای اسرائیل» را هک کند. اگرچه بعدها مشخص شد که اطلاعات به‌سرقت رفته در این حمله، داده‌های حساسی نبوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید