وزیر خارجه یمن: ایران هرگز بخشی از راه حل صلح نخواهد بود

احمد بن مبارک در دیدار با فرستاده سوئد به یمن گفت که نقش ایران از ابتدای جنگ دولت قانونی با کودتگران حوثی برای همه یمنی‌ها روشن بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد بن مبارک، وزیر خارجه یمن، گفت که جمهوری اسلامی «بخشی از مشکل» در یمن است و هرگز نمی‌تواند قسمتی از راه حل صلح در این کشور باشد.

بن مبارک، سه‌شنبه 1 فوریه، گفت، به قدرت رسیدن شبه‌نظامیان حوثی در یمن، در چارچوب هدف قرار دادن امنیت ملی کشورهای عربی توسط ایران صورت گرفت.

وزیر خارجه یمن تاکید کرد که ارتباط ایران با شبه‌نظامیان حوثی از ابتدای درگیری دولت قانونی با این گروه کودتاگر برای یمنی‌ها روشن بوده است.

اظهارات بن مبارک در جریان دیدار او با پیتر سمنبی، فرستاده سوئد برای امور یمن، در ریاض بیان شده است.

پیتر سمنبی، روز گذشته برای گفت‌وگو درباره تحولات جاری این کشور، تشدید تنش حوثی‌ها در منطقه و فرصت‌های دستیابی به صلح وارد ریاض شد.

در این دیدار بن مبارک بر اهمیت فشار بر شبه‌نظامیان حوثی برای دستیابی به صلح در یمن تاکید کرد.

وزیر خارجه یمن ضمن اشاره به افزایش پیشنهادها برای قرار دادن حوثی‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی گفت، این گروه تروریستی در یمن با تشدید فعالیت نظامی، به تهدیدی جدی برای امنیت منطقه و کشتیرانی در دریای سرخ تبدیل شده است.

او به نقض فاحش حقوق بشر و دیگر قوانین بین المللی توسط شبه‌نظامیان حوثی در مناطق تحت کنترل خود اشاره کرد.

از سوی دیگر سمنبی، با اشاره به تلاش‌های مستمر کشورش برای کمک به دستیابی به امنیت و ثبات در یمن، از عواقب و نتایج ناشی از تشدید تنش نظامی در یمن و هدف قرار دادن مکرر کشورهای منطقه توسط حوثی‌ها ابراز نگرانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید