واتیکان طبقه سیاسی لبنان را به‌دلیل بهره‌کشی از رنج و مشقت مردم سرزنش کرد

اظهارات وزیر خارجه واتیکان یک هفته پس از آن ایراد شد که بانک جهانی از طبقه حاکم لبنان انتقاد و آن را به «سازماندهی» یکی از بدترین رکود‌های اقتصادی ملی در جهان از طریق تشدید دست‌اندازی سودجویانه خود بر منابع این کشور متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسقف اعظم پل ریچارد گالاگر، وزیر خارجه واتیکان در سفر خود به لبنان، سیاست‌مداران لبنانی را مورد انتقاد خود قرار داده و آنها را به‌دلیل سودجویی و بهره‌کشی از مردم سرزنش کرد.

وزیر خارجه واتیکان، سه‌شنبه یکم فوریه در سفر به لبنان با انتقاد از سیاسیون این کشور، خواستار« پایان دادن به بهره‌کشی عده‌ای معدود از رنج و مشقت بسیاری از مردم» در گیر و دار بحران مالی شد که باعث افزایش نگران‌کننده میانگین فقر در لبنان شده است.

سخنان اسقف اعظم گالاگر یک هفته پس از آن ایراد شد که بانک جهانی از طبقه حاکم لبنان انتقاد و آن را به «سازماندهی» یکی از بدترین رکود‌های اقتصادی ملی در جهان از طریق تشدید دست‌اندازی سودجویانه خود بر منابع این کشور متهم کرد.

اسقف اعظم گالاگر پس از دیدار با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در کاخ بعبدا، گفت: «ما باید به بهره‌کشی عده‌ای معدود از رنج و مشقت بسیاری از مردم پایان دهیم. دیگر حقایق نیم‌بند بس است که باعث ناامیدی مردم می‌شوند.»

وزیر خارجه واتیکان با هشدار نسبت به دخالت خارجی در امور لبنان، گفت: «از سوءاستفاده از لبنان و خاورمیانه در راستای منافع و دستاوردهای خارجی، دست بردارید».

اسقف اعظم گالاگر پس از دیدار با عون، هم‌پیمان شبه‌نظامیان حزب‌الله، گفت: «باید به مردم لبنان این فرصت داده شود تا آینده بهتری را در سرزمین خود بدون دخالت بی‌مورد، ترسیم کند».

او افزود که در صورت درخواست همه طرف‌های ذیربط، واتیکان می‌تواند، میزبان گفت‌وگو‌های میان احزاب سیاسی لبنان باشد و پاپ فرانسیس نیز مایل است به زودی سفری به لبنان داشته باشد.

شایان توجه است که میشل عون، دسامبر گذشته، خواستار برپایی گفت‌وگوی ملی در مورد موضوعاتی از جمله «مسائل دفاعی» شد اما اکثر احزاب لبنان از شرکت در آن خودداری کرده و ترجیح دادند، منتظر انتخابات بمانند که برای ماه مه آینده برنامه‌ریزی شده و مخالفان حزب‌الله امیدوارند بتوانند از طریق آن اکثریت را به دست آورند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم