سفیر آمریکا در اسرائیل: دولت بایدن جلوی اتمی شدن ایران را خواهد گرفت

نایدز: ما مشغول بحران روسیه و اوکراین هستیم، اما بر این مساله هم تمرکز داریم که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

توماس نایدز، سفیر ایالات متحده در اسرائیل از طرف رئیس‌جمهوری کشور متبوع خود جو بایدن به مقامات اسرائیلی اطمینان داد که دولت بایدن اجازه نخواهد داد رژیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

به گزارش روزنامه «جروزالم پست»، سه‌شنبه یکم فوریه، سفیر آمریکا در جریان کنفرانسی در تل‌آویو گفت: «موضع رئیس جمهور [بایدن] کاملاً واضح است. ایالات متحده اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. ایال هولاتا، رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل هر روز در این باره با کاخ سفید رایزنی می‌کند.»

نایدز با تاکید بر اینکه مقامات واشینگتن هر روز با تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای آمریکا در وین برای احیای «برجام» صحبت می‌کنند، افزود: «بله، ما مشغول بحران روسیه و اوکراین هستیم، اما بر این مساله هم تمرکز داریم که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.»

سفیر آمریکا اذعان کرد که مواضع دو کشور در باب مساله‌ هسته‌ای ایران با هم تفاوت بسیار دارد، و گفت می‌داند در حالی که ایالات متحده خواهان دستیابی به توافق با ایران برای بازگشت به برجام است، اسرائیل ترجیح می‌دهد توافقی شکل نگیرد. با این وجود او تاکید کرد که مقامات امنیتی آمریکا مدام مقامات اسرائیلی را در جریان روند مذاکرات وین می‌گذارند.

نایدز در جریان این کنفرانس همچنین تاکید کرد که دولت بایدن از «پیمان ابراهیم» حمایت می‌کند. به گفته وی: «این دولت کاملاً از پیمان ابراهیم که در دوران دولت ترامپ منعقد شد حمایت می‌کند. من امیدوارم که نه تنها فلسطینی‌ها از پیمان ابراهیم استقبال کنند، بلکه این توافق فلسطینی‌ها را نیز شامل شود.»

سفیر آمریکا در اسرائیل بر حمایت دولت بایدن از راه حل «دو کشوری» تاکید کرد و افزود گرچه انتظار ندارد در دوران نخست وزیری نفتالی بنت بر اسرائیل «اتفاقی خارق‌العاده» روی دهد، اما لازم است برای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان زمینه‌چینی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید