جنگنده‌های ترکیه بیش از 20 بار اقلیم کردستان عراق را هدف قرار دادند

وزارت دفاع ترکیه گفت، جنگندهای این کشور اردوگاه‌های آموزشی، پناهگاه‌ها و زاغه‌های مهمات گروه «پ.ک.ک» را در کردستان عراق و شمال سوریه هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد، جنگنده‌های این کشور اردوگاه‌های آموزشی، پناهگاه‌ها و زاغه‌های مهمات حزب «پ.ک.ک» در کردستان عراق و شمال سوریه را هدف قرار دادند.

وزارت دفاع ترکیه، چهارشنبه 2 فوریه، تاکید کرد که همه جنگنده‌های این کشور پس از انجام عملیات خود سالم به پایگاه‌هایشان بازگشتند.

این وزارتخانه اما هیچ اطلاعاتی از حجم خسارت‌های انسانی یا تجهیزاتی حزب «پ.ک.ک» ارائه نداده است.

در همین راستا، «ستاد ضد تروریسم اقلیم کردستان عراق» در بیانیه‌ای اعلام کرد، جنگنده‌های ترکیه برخی مواضع حزب «پ.‌ک.‌ک» را در شمال عراق بمباران کردند.

این نهاد ضد تروریسم از وجود «خسارت‌های انسانی» میان افراد حزب «پ.ک.ک» خبر داد .

برخی رسانه‌های عراقی گزارش دادند که در نتیجه بمباران ترکیه در شمال این کشور 8 نفر کشته و زخمی شدند.

یک منبع امنیتی عراقی گفت: «جنگنده‌های ترکیه حدود 20 بار به مناطق شمالی این کشور حمله کردند».

در بیانیه ستاد مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق آمده است: «هواپیماهای جنگی ترکیه مواضع حزب کارگران کردستان (پ‌.ک.‌ک) در کوه‌های «قرجوغ» و«شنگال» را بمباران کردند که به کشته و زخمی شدن تعدادی منجر شد.»

در این بیانیه آمده است که نیروی هوایی ترکیه شش سایت «پ.‌ک.‌ک» را در کوه «قر‌جوغ» و همچنین دو پایگاه دیگر این گروه در مرزهای «سهیله» و داخل خاک سوریه (ملادریج) و دو سایت دیگر در کوه سنجار و مناطق مجاور مرز سوریه را بمباران کردند.

حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک» که ترکیه و متحدان غربی آن را یک «سازمان تروریستی» می‌دانند در منطقه سنجار و همچنین در مناطق کوهستانی اقلیم کردستان عراق که هم مرز با ترکیه است، تعدادی پایگاه‌ و اردوگاه آموزشی دارد.

طی 25 سال گذشته، آنکارا عملاً ده‌ها پایگاه نظامی در کردستان عراق ایجاد کرده است. در سال 2021، ارتش ترکیه با حملات مکرر هوایی و در برخی موارد عملیات زمینی، عملیات نظامی گسترده‌ای را علیه حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در شمال عراق آغاز کرده بود.

گفتنی است که «نیروهای سوریه دموکراتیک»، مناطقی در شمال شرق سوریه را در کنترل دارند این نیروها تاکنون چندین بار با ارتش ترکیه وارد نبرد شدند.

نیروهای سوریه دموکراتیک یکی از مهمترین متحدان ایالات متحده آمریکا در جنگ علیه «داعش» در سوریه هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید