ارتش یمن حمله حوثی‌ها در غرب استان تعز را دفع کرد

شبکه حقوق و آزادی‌های یمن اعلام کرد که حوثی‌ها در سال 2021، مرتکب 1134 مورد جنایت آدم ربایی، ناپدید کردن اجباری و شکنجه زندانیان از جمله زنان و کودکان و استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

نیروهای ارتش و مقاومت مردمی یمن حمله حوثی‌ها را در غرب استان تعز دفع کرده و خسارت‌های جانی و تجهیزاتی سنگینی به این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران وارد کردند.

مرکز رسانه‌ای نیروهای مسلح یمن به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد که شبه‌نظامیان حوثی، سحرگاه چهارشنبه 2 فوریه، حمله‌ای را در جبهه العنین با هدف بازپس‌گیری مراکز از دست‌رفته خود طی روزهای گذشته اجرا کردند که با واکنش مناسب ارتش یمن و مقاومت مردمی روبرو شده و حمله آنها ناکام ماند.

این منبع افزود که نبردها با پا به فرار گذاشتن شبه‌نظامیان حوثی، پس از کشته شدن دست‌کم 15 شبه‌نظامی و زخمی شدن بیش از 20 تن دیگر و انهدام شماری از جنگ‌افزارهای آنها پایان یافت.

نیروهای ارتش ملی یمن
نیروهای ارتش ملی یمن

پیشروی ارتش یمن در جنوب مأرب

از سوی دیگر نیروهای ارتش و مقاومت مردمی یمن چهارشنبه 2 فوریه، در جبهه‌های جنوب مأرب به پیشروی‌هایی دست یافته‌ و در عملیات موفق‌آمیز دور زدن اردوگاه ام ریش، توانستند آخرین جاده تدارکاتی حوثی‌ها به سمت محور الرملی را به طور کامل مسدود کنند.

ارتش یمن همچنین از انهدام دو مرکز کنترل و فرماندهی و همچنین تجهیزات نظامی شبه‌نظامیان حوثی در استان حجه در شمال غرب این کشور در پی حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف عربی خبر داد.

مرکز رسانه‌ای منطقه پنجم نظامی ارتش یمن اعلام کرد که جنگنده‌های ائتلاف، طی 3 حمله هوایی به مواضع شبه‌نظامیان حوثی در شرق شهر حرض، دو مرکز فرماندهی و کنترل و یک خودروی زرهی آنها را منهدم کردند.

بنا به اعلام این مرکز استحکامات شبه‌نظامیان حوثی در شمال مزارع الجر در منطقه عبس و مراکز فرماندهی و کنترل در شهر حرض در حملات جنگنده‌های ائتلاف عربی هدف قرار گرفت که منجر به انهدام یک ستاد فرماندهی، یک تانک، مراکز تجمع شبه‌نظامیان و آسیب دیدن خودروهای نظامی آنها شد.

بنا به این گزارش یگان‌های توپخانه‌ای ارتش یمن در منطقه پنجم نظامی نیز مواضع شبه‌نظامیان حوثی را گلوله‌باران کردند که این حملات باعث کشته و زخمی شدن شماری از شبه‌نظامیان حوثی شد.

 مارب
مارب

عملیات در جنوب مأرب

خبرنگار «العربیه» نیز در پوشش تحولات جبهه جنوب استان مأرب گزارش داد که ارتش ملی یمن، حلقه محاصره را بر شبه‌نظامیان حوثی در اردوگاه استراتژیک "ام ریش" تنگ‌تر کرده و جنگنده‌های ائتلاف نیز تعدادی خودروی نظامی و یک انبار تسلیحات حوثی‌ها را در پایین گردنه ملعاء منهدم کردند.

از سوی دیگر منابع میدانی، پیشروی نیروهای اعزامی از شبوه به سمت مناطق «ثمد، وحید القائمه، الحجلا و وحید الحجلآ» با استفاده از جاده خاکی که این مناطق را به منطقه آزاد شده حریب متصل می‌کند، تأیید کردند. بدین ترتیب این نیروها تا بخش شمالی اطراف «قرارگاه ام ریش و گردنه ملعاء» پیش‌روی کرده و مناطق «خلیفاء، الخدیرات و الرائده» در نزدیکی «ام ریش» هم اکنون در تیر رس ارتش قرار دارند.

این منابع تصریح کردند که قطع آخرین مسیرهای تدارکاتی حوثی‌ها در آن مناطق، باعث خواهد شد که نیروها و مردان قبایل اعزامی از مأرب، تمام مناطق در جبهه‌های شرق جبل‌البلق و ام ریش در محور الرملی را در کنترل کامل خود گرفته و عناصر حوثی محاصره شده در آن مناطق، از جمله کارشناسان ایرانی و حزب الله که نبردهای حوثی‌ها را در آن منطقه فرماندهی می‌کنند را به اسارت خود درآورند.

همچنین نیروهای گسیل شده از منطقه آزاد شده حریب نیز از چندین محور، به سمت مناطق عبدیه و جوبه در محور جنوبی پیشروی کردند و پس از برقراری امنیت کامل در مناطق «الجفره، آل حمران، عزله آل الصوفی»، اکنون در نزدیکی مراکز این دو منطقه هستند.

از سوی دیگر و همزمان با ادامه حملات پی در پی جنگنده‌های ائتلاف عربی به مواضع، تجهیزات و اهداف شبه‌نظامیان «تروریست» حوثی در مناطق متعدد مأرب، شبه‌نظامیان حوثی مناطق مسکونی این شهر را با دو موشک بالستیک هدف قرار دادند که منجر به وارد آمدن زیان‌هایی به مناطق غیرنظامی و دارایی‌های خصوصی شد.

حوثی‌های مورد حمایت ایران
حوثی‌های مورد حمایت ایران

ارتکاب 1134 مورد نقض از سوی حوثی‌ها

از سویی دیگر به گزارش شبکه حقوق و آزادی‌های یمن ، حوثی‌ها در سال 2021، مرتکب 1134 مورد جنایت شامل آدم‌ربایی، ناپدید کردن اجباری و شکنجه زندانیان از جمله زنان و کودکان و استفاده از آنها به عنوان سپر انسانی شدند.

این شبکه در گزارش چهارشنبه 2 فوریه خود که از سوی خبرگزاری یمن منتشر شد، اعلام کرد که 976 مورد ناپدید شدن و دستگیری خودسرانه غیرنظامیان از جمله 35 کودک و 38 زن و همچنین 92 مورد ناپدید شدن اجباری شامل زنان و کودکان و 42 مورد شکنجه و بدرفتاری را ثبت کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: «این موارد در استان‌های صنعا، ذمار، اب، تعز، الحدیده، المحویت، ریمه، الجوف، البیضاء، الضالع، صنعا، صعده، حجه و عمران ثبت شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید