سقوط دومین پهپاد در نزدیکی پایگاه آمریکایی اسپایکر در عراق

سقوط این پهپاد چند روز پس از حمله موشکی به فرودگاه بین‌المللی بغداد صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی عراق، شامگاه دوشنبه، 31 ژانویه، از سقوط یک پهپاد در مجاورت پایگاه نظامی آمریکایی اسپایکر در استان صلاح الدین در شمال بغداد خبر دادند.

خبرنگار «العربیه» در عراق تاکید کرد، هنوز مشخص نیست که این پهپاد بر اثر نقص فنی سقوط کرده یا به وسیله پدافند هوایی عراق ساقط شده است.

اگر مقامات امنیتی بغداد سقوط این پهپاد را نتیجه یک «حمله» اعلام کنند، در آن صورت می‌توان گفت که این بخشی از یک سری حملاتی است که توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به تأسیسات و پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در عراق انجام شده است. سقوط این پهپاد چند روز پس از حمله موشکی به فرودگاه بین‌المللی بغداد انجام می‌گیرد.

گفتنی است که روز جمعه 28 ژانویه، فرودگاه بین‌المللی بغداد با 6 موشک مورد حمله قرار گرفت.

منابع امنیتی عراقی گفتند، موشک‌ها از غرب بغداد محل استقرار هنگ «مالک اشتر» وابسته به سپاه بدر شلیک شدند. سکوی پرتاب این موشک‌ها نیز در خودروی وانت حمل‌کننده میوه وسبزیجات جاسازی شده بود.

منابع مطلع به خبرنگار العربیه گفتند که سکوی پرتاب شامل 9 خروجی بوده که به‌دلیل ساخت ساده و قابل پنهان آن از سوی ایست‌های بازرسی شناسایی نشده بود.

به گفته یک منبع امنیتی عراقی، یک هواپیما غیرنظامی که بدون استفاده بود در این حمله آسیب دید و خسارات جزئی نیز به برخی تاسیسات فرودگاه وارد شد. طبق گفته عراقی‌ها سامانه دفاع هوایی این کشور که در فرودگاه مستقر است، موفق به سرنگونی چند موشک شد.

علاوه بر حمله موشکی به فرودگاه «پایگاه ویکتوریا» مستقر در فرودگاه بغداد نیز توسط یک پهپاد مورد حمله قرار گرفت اما سامانه پدافندی سیرام موفق به سرنگونی این پهپاد شد.

از سویی شرکت هواپیمایی دولتی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این حمله برخی هواپیماهای بدون استفاده در فرودگاه بغداد آسیب دیدند. این شرکت تاکید کرد، پروازهای این فرودگاه طبق برنامه ادامه خواهد داشت.

حملات پیشین به پایگاه ویکتوریا

پایگاه ویکتوریا طی ماه جاری میلادی سه بار مورد حمله موشکی قرار گرفت. این پایگاه پیشتر در 3 ژانویه در سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و ابومهدی المهندس، جانشین الحشد الشعبی عراق، با 2 پهپاد مورد هجوم واقع شده بود. پایگاه مذکور در 5 ژانویه نیز با چندین راکت کاتیوشا مورد اصابت قرار گرفت.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، یک گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران با نام «یگان‌های ابابیل» در پنجم ژانویه گذشته با نوشتن «عملیات انتقام خون قاسم سلیمانی» بر یک پهپاد، اعلام کردند که در صدد شلیک این پهپاد به پایگاه ویکتوریا هستند.

رسانه‌های داخلی عراق هم در 5 ژانویه اعلام کردند که فرودگاه بغداد و پایگاه ویکتوریا از منطقه «الجهاد» در نزدیکی فرودگاه با 4 راکت کاتیوشا مورد حمله قرار گرفت.

ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در عراق همواره از انتقام خون فرماندهان خود سخن گفته‌اند و چندین بار توسط راکت و پهپاد به پایگاه‌های نظامی نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف ضد «داعش» حمله کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید