صدر خطاب به گروه‌های شبه‌نظامی: خشونت علیه شرکای ما را متوقف کنید

خبرها حاکی از شکست ماموریت قاآنی در عراق و دیدار صدر، الحلبوسی و بارزانی در نجف برای بررسی موضوع تشکیل دولت اکثریت ملی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از اینکه دفتر محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق از پایان دیدار او با نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان و مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها در نجف برای بررسی موضوع تشکیل دولت جدید در این کشور، خبر داد، مقتدی صدر، روحانی شیعی و رهبر ائتلاف پیروز در انتخابات عراق بار دیگر بر پایبندی خود به موضوع تشکیل دولت اکثریت ملی در این کشور تاکید کرد.

مقتدی صدر دوشنبه 31 ژانویه، در «توییتر» با اشاره به تلاش برخی گروه‌های شبه‌نظامی شکست‌ خورده در انتخابات پارلمانی برای هدف قرار دادن خانه محمد الحلبوسی، مهمترین متحد او با 3 موشک کاتیوشا در هفته گذشته، خواستار متوقف کردن خشونت و تروریسم علیه مردم و شرکای سیاسی خود شد.

رهبر جریان صدری‌ها بار دیگر ضمن تاکید بر پایبندی خود به تشکیل حکومت اکثریت ملی، از گفت‌وگو با مخالفان ملی نیز استقبال کرد.

زمان دخالت خارجی به پایان رسید

در همین حال محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق گفت که دوران دخالت خارجی در تشکیل دولت‌های عراق به پایان رسیده است.

او از طریق «توییتر» افزود که جلسه دوشنبه برای بحث در مورد تشکیل یک دولت کاملا ملی عراقی، نه شرقی و نه غربی بود. منظور از اصطلاح «نه غربی و نه شرقی» در عراق که طرفداران مقتدی صدر آن را سر می‌دهند، ایران همسایه شرقی و آمریکا به عنوان یک کشور غربی است.

از سویی منابع مطلع عراقی دوشنبه از شکست ماموریت اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای آشتی دادن گروه‌های شیعه وابسته به ایران با جریان صدری‌ها و همچنین ناکامی او در ایجاد وفاق میان آنها برای تشکیل دولتی توافقی خبر دادند. مقتدی صدر همواره پیشنهاد تشکیل دولت توافقی به خصوص با مشارکت نوری المالکی و هادی العامری را به شدت رد می‌کند.

 اسماعیل قاآنی
اسماعیل قاآنی

جلسه سه‌جانبه

بارزانی رئیس حزب دمکرات کردستان عراق دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک ابتکار سیاسی را برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌ها و فراهم کردن فضای مناسب و خوب برای روند سیاسی این کشور مطرح کرده است.

او تصریح کرد که به نچیروان بارزانی، رئیس‌ اقلیم کردستان و الحلبوسی پیشنهاد کرده است تا با مقتدی صدر دیدار کنند و درباره چگونگی ادامه روند سیاسی و رفع موانع و مشکلات رایزنی کنند.

این نشست سه‌جانبه در نجف یک هفته قبل از جلسه‌ پیش‌بینی شده پارلمان در هفتم فوریه به منظور انتخاب رئیس جمهوری برگزار می‌شود.

دو حزب بزرگ اقلیم کردستان عراق یعنی اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان هنوز درباره نامزدی برای سمت ریاست جمهوری به توافق نرسیدند.

حزب دمکرات کردستان عراق هوشیار زیباری، وزیر خارجه اسبق عراق را نامزد کرده است، در حالی که اتحادیه میهنی کردستان، برهم صالح، رئیس جمهوری کنونی عراق را به عنوان نامزد پست ریاست جمهوری معرفی کرده است.

عرف رایج در عراق از سال 2003 پس از سرنگونی نظام صدام حسین بر این روش بوده که رئیس جمهوری این کشور از کُردها، رئیس پارلمان از سنی‌ها و نخست وزیر از شیعیان باشد بنا بر این سهمیه‌بندی فرقه‌ای پست‌های سه قوه بین احزاب و شخصیت‌ها تقسیم و روسای آن تعیین می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید