حملات موشکی اسرائیل به اطراف دمشق

موشک‌های اسرائیلی با عبور از شمال شرق لبنان مواضع حزب الله در اطراف پایتخت سوریه را هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع نظامی سوری، دوشنبه، 31 ژانویه، به خبرگزاری «رویترز»، گفت که موشک‌های اسرائیلی از سمت منطقه «ریاق» در شمال شرق لبنان، برخی مواضع نظامی در اطراف دمشق را هدف قرار داد.

این منبع افزود که پدافند هوایی سوریه با این حملات موشکی که منجر به خسارات مادی شده است، مقابله کرد.

حملات موشکی اسرائیل پس از آن صورت گرفت که در ابتدای ماه ژانویه جاری «دیدبان حقوق بشر سوریه» گزارش‌هایی مبنی بر آغاز عملیات حفاری برای احداث یک پایگاه نظامی توسط حزب الله لبنان در یک منطقه قدیمی که پیشتر برای آموزش نیروهای اسد از آن استفاده می‌شد، منتشر کرده بود.

طبق گزارش‌ها موشک‌های اسرائیلی مواضع حزب الله لبنان در شهرک «خربه الورد» در نزدیکی منطقه زینبیه در اطراف دمشق را هدف قرار داده است.

حزب الله لبنان از سال 2015 در منطقه زینبیه دمشق مستقر شده است.

شهرک «خربه الورد» که اکنون حزب الله درصدد احداث یک پایگاه جدید نظامی در آن است، پیشتر به عنوان مرکزی برای آموزش تیراندازی نیروهای اطلاعاتی نیروی هوایی ارتش سوریه بود.

طبق گزارش‌ها حزب الله لبنان، اخیرا به ساخت سنگرهای زیرزمینی و حفر کانال‌هایی در این پایگاه اقدام کرده است. این حزب همچنین تعدادی از کارشناسان نظامی و اعضای خود را در این پایگاه مستقر کرده است.

گفتنی است، اسرائیل طی سال‌های گذشته صدها حمله هوایی علیه مواضع ارتش اسد، پایگاههای سپاه پاسداران ایران و حزب الله لبنان در سوریه انجام داده است. اما این حملات طی ماه‌های گذشته با آغاز عملیات موسوم به «جنگ درسایه» که اهداف نظامی ایران و گروه‌های نیابتی آن را در عمق خاک سوریه هدف قرار داده است، شدت یافته است.

تل‌آویو به ندرت مسئولیت چنین حملاتی را به عهده می‌گیرد، اما همه دولت‌های اسرائیل در طول ده سال گذشته بیش از یک بار تاکید کردند، اجازه نخواهند داد که ایران با حضور نظامی در خاک سوریه امنیت کشور اسرائیل را به خطر اندازد.

ایران بسیاری از گروه‌های شبه نظامی فرقه‌ای تحت حمایت خود مانند حزب الله لبنان، فاطمیون، گردان‌های ابوالفضل و غیره را در مناطق وسیعی در حومه دمشق و همچنین در شرق، جنوب و شمال غرب سوریه و البته مناطقی در مرز لبنان و سوریه مستقر کرده است. این گروههای شبه‌نظامی فرقه‌گرا در قتل بیش از نیم میلیون سوری و آواره کردن بیش از 7 میلیون نفر نقس اساسی ایفا کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید