یمن؛ ادامه نبرد‌ شدید در مأرب و خسارت‌های سنگین حوثی‌ها

شبه‌نظامیان حوثی با تشییع صدها جنازه در استان‌های مختلف تحت کنترل خود به کشته‌شدن 24 فرمانده ارشد در نبردهای مأرب اعتراف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال پیشروی‌ بزرگ ارتش ملی یمن که طی چند روز گذشته در چندین جبهه در جنوب استان مأرب به دست آمده است، منابع «العربیه»، یکشنبه 30 ژانویه از ادامه نبردهای شدید میان نیروهای دولت قانونی و شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران خبر دادند.

بر اساس گزارش این منابع، نبرد نیروهای ارتش ملی یمن با حمایت نیروهای مقاومت مردمی علیه حوثی‌ها در جبهه‌های جنوبی مأرب در مناطق «الجبلیه» و اطراف پادگان نظامی «ام ریش» که تحت تسلط این گروه کودتاگر است، همچنان ادامه دارد.

حوثی‌ها نیز با حمله به مناطق تحت کنترل ارتش ملی یمن در نزدیکی سد مأرب، با تحمل خسارات سنگین تجهیزاتی و تلفات انسانی، مجبور به عقب نشینی شدند. عملیات نظامی حوثی‌ها پس از حملات جنگنده‌های ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن علیه نیروهای پشتیبانی این شبه‌نظامیان در جنوب استان مأرب، انجام شد.

سرلشکر منصور ثوابه، فرمانده منطقه سوم نظامی ارتش یمن، به العربیه گفت، ارتش و نیروهای مقاومت ملی طی هفته گذشته در جبهه‌های جنوبی پیشروی‌های زیادی داشته و مناطق وسیعی را آزاد کرده‌اند.

او همچنین با اشاره به اینکه طی چند روز گذشته نیروهای قانونی به خطوط دفاعی حوثی‌ها هجوم بردند، افزود: «پیشروی به سمت مناطق استراتژیک «الردهه»، «ملعا» و «ام ریش» ادامه دارد».

او گفت: «پیشروی اخیر ارتش ملی یمن در جنوب مأرب، نیروهای دولت قانونی را به مناطق تحت کنترل نیروهای‌ «عمالقه» جنوب یمن که آنها نیز تحت کنترل دولت قانونی هستند، متصل می‌کند و راه برای حمله مجدد حوثی‌ها به استان مأرب به کلی مسدود خواهد کرد.»

اعتراف حوثی‌ها به کشته‌شدن 24 فرمانده ارشد این گروه

در همین حال شبه‌نظامیان حوثی به کشته‌شدن بیش از 24 فرمانده ارشد میدانی در صفوف خود در جریان نبردها و حملات هوایی جنگنده های ائتلاف عربی اعتراف کردند.

شبه‌نظامیان حوثی روز گذشته ده‌ها مراسم تدفین برای کشته‌شدگان خود در چندین استان تحت کنترل خود برگزار کردند.

در میان فرماندهانی که روز شنبه تشییع شدند، 24 فرمانده که درجات عالی و متوسط ​​نظامی داشتند، مشاهده شده است.

حوثی‌ها در رسانه‌های خود اسامی کشته‌شدگان از جمله فرماندهانی در رده‌های «تیپ»، «سرتیپ»، «سرهنگ»، «سرهنگ»، «سرگرد» و «ستوان» را منتشر کردند.

از جمله فرماندهان میدانی که روز گذشته به خاک سپرده شدند «مهدی علی جابر شویان» از استان صعده و دارای درجه سرگردی، «عباس عزی فرحان» از صعده با درجه سرتیپی، «یحیی احمد یحیی ال فرجه» با درجه سرهنگ، «عادل محسن دعبوش» با درجه سرهنگ از صعده و فرماندهان دیگری با درجه‌های سرگرد، سرهنگ و غیره که نام آنها در رسانه‌‎های حوثی‌ها منتشر شده است.

در همین حال سپهبد محمد المقدسی، وزیر دفاع یمن پیشتر تاکید کرده بود که شبه‌نظامیان حوثی پس از حملات دردناکی که در جبهه‌های شبوه و مأرب دریافت کردند، شاهد یک فروپاشی گسترده در صفوف خود هستند.

وزیر دفاع یمن گفت: «هجومی که شبه‌نظامیان حوثی در ماه‌های گذشته با تشویق، برنامه‌ریزی و نظارت مستقیم سرکردگان تروریست‌های سپاه پاسداران ایران آغاز کردند، در حقیقت آغازی برای پایان این پروژه خرابکارانه این گروه وابسته به رژیم تهران است که امنیت یمن و منطقه را تهدید می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید