ولی‌عهد ابوظبی: امارات و اسرائیل دیدگاه مشترکی درباره امنیت منطقه دارند

رئیس جمهوری اسرائیل سفرش به امارات را نشانه رویکرد و راهبرد اسرائیل برای توسعه صلح و ثبات در کل منطقه دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولی‌عهد ابوظبی گفت که امارات متحده عربی و اسرائیل دیدگاه مشترکی درباره منابع تهدید امنیت و ثبات منطقه داشته و هر دو کشور در رابطه با اتخاذ موضعی قاطع علیه «گروه‌های شبه‌نظامی و تروریسم» اتفاق نظر دارند.

محمد بن زاید یک‌شنبه 30 ژانویه در دیدار با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل در ابوظبی تصریح کرد که سفر پیوسته مقامات عالی اسرائیل به امارات روابط رو به گسترش دو کشور را نشان داده و از وجود اراده مشترک برای توسعه این روابط به سود دو ملت حکایت دارد.

او تاکید کرد، معاهده صلح میان دو طرف اتفاقی تا‌ریخی بود که رویکرد امارات به صلح و ثبات در منطقه را نشان می‌داد و فرصتی برای تقویت روابط اقتصادی به‌ویژه در بخش‌های تکنولوژی، بهداشت و درمان، انرژی و دیگر حوزه‌ها را برای طرفین به‌وجود آورد.

ولی‌عهد ابوظبی اظهار داشت، «منطقه ما بیشترین آسیب‌ها را از جنگ و رقابت‌های ویرانگر دیده است. با صلح می‌توان منابع موجود در امارات، اسرائیل و کل منطقه را به سوی توسعه و سرمایه‌گذاری برای ملت‌هایمان هدایت کنیم.»

محمد بن زاید همچنین تاکید کرد که حل‌و‌فصل مسئله فلسطین، صلح و ثبات را برای کل منطقه به ارمغان می‌آورد و ضمن گسترش همکاری مشترک، راه فرصت‌طلبان و تندروها برای سو استفاده از این مسئله را خواهد بست.

رئیس جمهوری اسرائیل هم ابراز داشت که سفرش به امارات نشانگر رویکرد و راهبرد اسرائیل برای توسعه صلح و ثبات در کل منطقه است.

او خاطرنشان کرد، «با شیخ محمد بن زاید درباره گسترش صلح و اهمیت آن برای منطقه هم نظر هستم. ما باید برای ایجاد صلح با هدف زندگی بهتر برای همه ملت‌های منطقه تلاش کنیم.»

هرتزوگ افزود که اسرائیل بر همکاری مشترک با امارات در همه بخش‌ها تاکید دارد.

 دیدار محمد بن زاید و اسحاق هرتزوگ در ابوظبی
دیدار محمد بن زاید و اسحاق هرتزوگ در ابوظبی

اولین سفر

اسحاق هرتزوگ که یک‌شنبه برای اولین بار به امارات سفر کرده از سوی محمد بن زاید مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

ولی‌عهد امارات دسامبر گذشته با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل نیز دیدار کرد. در این دیدار دو طرف بر ثبات و امنیت در خاورمیانه تاکید کردند.

ابوظبی از زمان امضای معاهده صلح در دو سال گذشته میان امارات با اسرائیل همواره تاکید کرده که گفت‌وگو تنها راه همزیستی مردمان منطقه در صلح و امنیت است.

معاهده صلح ابراهیم

معاهده صلح ابراهیم اواخر سال 2020 میان امارات و اسرائیل در کاخ سفید امضا شد. این معاهده بر ایجاد روابط دیپلماتیک میان دو طرف و گسترش همکاری‌های دوجانبه در همه زمینه تاکید کرده است.

معاهده صلح ابراهیم با حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا به همراه شیخ عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت اسرائیل امضا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید